Używanie elektroniki przed snem źle wpływa na nastolatków!
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Nastolatkowie, którzy spędzają czas na smartfonach, laptopach i tabletach na godzinę przed snem, prawdopodobnie będą źle spać i będą bardziej zmęczeni następnego dnia, co powoduje, że jeszcze częściej korzystają z urządzeń multimedialnych przed snem, szukając relaksu.

To jedne z wyników badania opublikowanego przez National Sleep Foundation przez troje naukowców, którzy przez sześć miesięcy badali wpływ spędzania czasu przed snem na 345 dzieciach w wieku od 12 do 14 lat.

Heather Leonard i Mark Hammond, doktoranci z Wydziału Psychologii Doradztwa i Opieki Społecznej Kolegium Edukacji, wraz z Atiką Khuraną, profesorem nadzwyczajnym na wydziale odkryli, że spędzanie czasu z użyciem urządzeń elektronicznych przed pójściem spać nie tylko zaburzało sen, ale także powodowało odwrotny efekt - dwukierunkowy, taki, że zły sen prowadził do dłuższego korzystania z mediów wieczorem.

„Tworzy więc to błędne koło, w którym angażowanie się w korzystanie z mediów przed snem może skutkować niską jakością snu, co z biegiem czasu napędza czas korzystania z mediów przed snem” – powiedział Khurana, który jest również naukowcem badawczym w Prevention Science Institute.

„Sam dostęp do ekranowych urządzeń multimedialnych w sypialniach wiązał się ze słabą jakością i ilością snu wśród nastolatków”, co z czasem może powodować trudności w kontrolowaniu uwagi, powiedział Leonard, główny autor badania.

Dostęp do urządzeń był powszechny, a prawie 3 z 4 uczniów siódmej i ósmej klasy wzięło udział w badaniu, zgłaszając wyłączny dostęp do smartfona.

„To dość dużo dla gimnazjalistów, ale zgodnie z krajowymi trendami” – powiedział Khurana. „Rodzice mają trudności z zapanowaniem nad tą sytuacją z powodu presji rówieśników swoich dzieci”.

Badanie wykazało, że młodzież mająca dostęp do urządzeń multimedialnych w sypialni jest bardziej skłonna do korzystania z mediów przed snem, co może mieć negatywny wpływ na ich sen i zdrowie. Czas spędzony na przewijaniu lub wysyłaniu wiadomości tekstowych zastępuje czas, który w innym przypadku mógłby zostać przeznaczony na odpoczynek i regenerację organizmu.

Oglądanie filmów lub granie w gry może również nadmiernie stymulować młode mózgi, gdy powinny się wyciszyć, podobnie jak niebieskie światło emitowane przez urządzenia. W ciągu dnia uczniowie, którzy zgłaszali używanie mediów przed snem, odczuwali większą senność i mieli trudności z utrzymaniem uwagi.

National Sleep Foundation i American Academy of Pediatrics zalecają wyeliminowanie czasu spędzanego przed ekranem na godzinę przed pójściem spać. Jeśli chodzi o kroki, które mogą podjąć rodzice i opiekunowie, Leonard powiedział, że pomóc mogą podstawowe zasady logowania lub korzystania z telefonu oraz trzymania urządzeń multimedialnych poza sypialniami.

Khurana dodał, że ograniczanie dostępu do mediów zwykle działa lepiej w przypadku młodszych niż starszych nastolatków.

„Myślę, że w tych młodszych latach masz większą szansę jako rodzic, aby ustalić pewne podstawowe zasady i konsekwentnie je egzekwować” – powiedział Leonard. „Masz możliwość wyrobienia dobrych nawyków i ustalenia zdrowej higieny snu na wczesnym etapie”.

Innym krokiem, jaki rodzice mogą podjąć, jest modelowanie zdrowych zachowań, jeśli chodzi o korzystanie ze smartfona lub laptopa, a także higienę snu - stwierdzili naukowcy.

„Jeśli rodzice będą rozmawiać przez telefon w sypialni, trudno jest przekonać dzieci, że nie powinny tego robić” – dodał Khurana.

Sen odgrywa kluczową rolę w tym wieku. Potencjalne długoterminowe skutki złego snu są bardzo zróżnicowane, przyczyniając się między innymi do takich stanów, jak przewlekłe zapalenie i otyłość. Zrozumienie w jaki sposób nowoczesne, interaktywne formy mediów mogą wpływać na zdrowie i zachowanie nastolatków, jest ważnym obszarem badań, zauważył Khurana.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.