12 stycznia 2017

Udostępnij znajomym:

Nowy rok - nowy ja. Jako część noworocznych postanowień, często słyszymy te słowa w styczniu, a nawet w lutym. Większość z nas pragnie wyglądać ładnie oraz czuć się dobrze. Postanawiamy odżywiać się zdrowo oraz ćwiczyć regularnie. Ćwiczenia na siłowni ("gym") stają się często niezbędnym elementem osiągnięcia tego celu. Jednak ćwiczenie na siłowni nie pozostaje bez ryzyka. Jeżeli przebywasz często na siłowni, to jest bardzo prawdopodobne, że doznałeś urazu lub byłeś świadkiem urazu innej osoby.

Statystyki pokazują nam, że istnieje wiele wypadków, które mają miejsce na siłowniach; te liczby cały czas rosną. Według fundacji „Baseline of Health” od 2007 do 2012 ogólna liczba zgłoszonych urazów, które miały miejsce na siłowni wzrosła o 45 procent.

Podczas gdy każdy element wyposażenia siłowni może potencjalnie spowodować obrażenia cielesne, specyficznym sprzętem do ćwiczeń, który powoduje najwięcej urazów jest bieżnia („treadmill”). W roku 2014 doszło do ponad 20,000 urazów na bieżniach w siłowniach w stanie Illinois. Biorąc pod uwagę wyposażenie siłowni jako całość, a nie skupiając się tylko i wyłącznie nad bieżnią, znaczna liczba obrażeń cielesnych wynika z wadliwego lub uszkodzonego sprzętu do ćwiczeń, a nie z błędów wynikających z użytkowania.

Istotne prawo w stanie Illinois

Jeżeli doznałeś obrażeń cielesnych na siłowni, możesz mieć prawo do odszkodowania. Odszkodowanie może obejmować, lecz niekoniecznie ograniczać się do, na przykład: koszty leczenia, utraconych zarobków oraz bólu i cierpienia.

W pierwszej kolejności jednak należy pamiętać, że jeśli urazy oraz szkody, które nastąpiły na siłowni były wynikiem zwykłego ludzkiego błędu, odszkodowanie może być wykluczone na podstawie założenia prawnego w Illinois zwanego objęciem ryzyka („assumption of risk”). Istnieją także szczególne wyjątki od tej reguły. Doznanie urazu oraz szkód z powodu wadliwego lub uszkodzonego sprzętu do ćwiczeń jest jednym z takich wyjątków.

Ale nawet jeśli doznasz urazu oraz szkód z powodu wadliwego lub uszkodzonego sprzętu do ćwiczeń, jest konieczne w roszczeniu cywilnym udowodnić elementy zaniedbania („negligence”): obowiązek („duty”) siłowni, naruszenie tego obowiązku („breach of duty”), związek przyczynowy („causation”), oraz szkody („damages”).

Pragnąc udowodnić pierwszy element zaniedbania („negligence”), należy pokazać że siłownia lub właściciel albo operator siłowni – czyli generalnie oskarżeni – miała pewien obowiązek opieki nad użytkownikiem. Ten obowiązek opieki różni się w zależności od prawnej klasyfikacji użytkownika po wejściu na teren siłowni.

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności terenowej w Illinois („Illinois Premises Liability Act”), osoby wchodzące na teren własności innej osoby są klasyfikowane jako: osoby zaproszone („invitees”), licencjobiorcy („licensees”), albo intruzi („trespassers”). Osoba zaproszona oraz licencjobiorca to osoby, które wchodzą na teren na rzecz właściciela nieruchomości. Przykładowo, te klasyfikacje obejmują kupujących w sklepie oraz osoby trenujące na siłowni, które płacą za korzystanie z siłowni oraz jej sprzętu do ćwiczeń. Intruzem jest osoba, która nie jest zaproszona na teren, lecz która bez względu na to wchodzi bezprawnie.

Właściciel terenu lub nieruchomości ma obowiązek względem osób zaproszonych oraz licencjobiorców. Właściciel ma obowiązek ich chronić przed niebezpieczeństwem, które może stwarzać nieuzasadnione ryzyko obrażeń cielesnych, kiedy osoba zaproszona lub licencjobiorca nie może zasadnie dowiedzieć się o, lub posiadać wiedzy na temat ryzyka – takiego jak wadliwy sprzęt do ćwiczeń na siłowni - oraz podejmowanie odpowiednich działań w celu ochrony osoby zaproszonej lub licencjobiorcy od obrażeń cielesnych. W przeciwieństwie, właściciel terenu lub nieruchomości ma tylko obowiązek powstrzymania się od umyślnego lub samowolnego zranienia intruza.

Istnieje przypadek w stanie Illinois, w którym mężczyzna złamał rękę, kiedy potknął się o zestaw przewodów elektrycznych podczas gdy był na siłowni. Biorąc pod uwagę fakty przedstawione podczas sprawy, sędzia w sprawie tego mężczyzny stwierdził, że mężczyzna był intruzem w momencie urazu. Zamiast zameldować się na recepcji, jak było wymagane dla potencjalnych członków siłowni w tym przypadku, mężczyzna postanowił samemu obejrzeć siłownię. Sędzia uznał, że z klasyfikacją intruza, siłownia nie była winna temu mężczyźnie obowiązku należytej staranności („reasonable care”).

Zastrzeżenia lub zrzeczenia się odpowiedzialności

Inną okolicznością, która może uniemożliwić uzyskanie odszkodowania stanowi podpisane zrzeczenie się odpowiedzialności przez siłownię. Wiedząc, że istnieje niebezpieczeństwo podczas korzystania z siłowni oraz sprzętu do ćwiczeń, właściciele siłowni lub jej operatorzy proszą podczas zapisu na siłownię proszą o podpisanie zrzeczenia się odpowiedzialności przez siłownię w przypadku, gdy użytkownik siłowni doznaje obrażeń cielesnych. Takie zrzeczenia mogą uniemożliwić wniesienie roszczenia nawet wtedy, gdy uraz oraz szkoda została wyrządzona przez zaniedbania właściciela lub operatora. Fakt czy podpisane zrzeczenie się odpowiedzialności przez siłownię uniemożliwia wniesienie roszczenia będzie zależeć od tego, jak ten dokument jest sformułowany oraz od specyficznych okoliczności danego przypadku. Doświadczony adwokat może przeglądnąć zrzeczenie się podpisane przez poszkodowanego oraz omówić, jak ten dokument wpływa na możliwość wniesienie roszczenia oraz potencjalnego odszkodowania.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor