----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Susze powodują, że liście na drzewach szybciej brązowieją i opadają, zanim osiągną pełnię jesiennych kolorów. Fale upałów sprawiają, że liście opadają jeszcze przed nadejściem jesieni. Ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak huragany, często całkowicie pozbawiają drzewa liści.

Zwykle jesień zachwyca nas barwą kolorów, jednak coraz częściej warunki pogodowe uniemożliwiają nam w pełni cieszenie się jej urokami. Trend ten prawdopodobnie utrzyma się w miarę ocieplania się planety, twierdzą ekolodzy.

Zazwyczaj pod koniec września liście w całych Stanach Zjednoczonych zmieniają kolory. W tym roku w wielu miejscach w dalszym ciągu królują letnie zielone odcienie. W północnej części stanu Maine, gdzie jesienny szczyt zwykle wypada pod koniec września, leśnicy zgłosili w środę, że mniej niż 70% drzew zmieniło kolory i liście spadają w umiarkowanym tempie.

Po drugiej stronie kraju, w Denver, wysokie temperatury już na początku jesieni przyniosły martwe, suche i brązowe liście – powiedział Michael Sundberg, certyfikowany arborysta.

„Zamiast stopniowej zmiany koloru liści na drzewach, dochodzi do tego nagle i drzewa wcześniej tracą liście. Minęło kilka lat, odkąd mieliśmy naprawdę dobry rok pod względem liści, kiedy można jeździć po mieście i zachwycać się ich kolorami”.

Powód, dla którego zmiana klimatu może być zła dla liści jesienią, ma związek z biologią roślin. Kiedy nadchodzi jesień, a długość dnia i temperatura spadają, chlorofil w liściu rozpada się, co powoduje, że traci on swój zielony kolor. Zieleń ustępuje żółciom, czerwieniom i pomarańczom, które tworzą piękne jesienne krajobrazy.

Osiągnięcie tych kolorów to delikatna równowaga, która jest zagrożona przez zmiany w środowisku, zauważa Paul Schaberg, fizjolog roślin z US Forest Service. Ciepłe jesienne temperatury mogą powodować, że liście pozostaną dłużej zielone i opóźnią zmiany kolorów.

Co gorsza, suche lata mogą negatywnie wpływać na drzewa i powodować, że ich liście nie zmienią całkowicie koloru jesienią, powiedział Schaberg. Badanie z 2003 roku opublikowane w czasopiśmie Tree Physiology, którego autorem jest Schaberg, stwierdziło, że „stres środowiskowy może przyspieszyć” spadek liści.

To już się dzieje. Tegoroczna fala upałów na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku przyniosła w Oregonie temperatury ponad 110 stopni Fahrenheita (43 stopni Celsjusza), co doprowadziło do stanu zwanego „przypaleniem liści”, w którym liście przedwcześnie brązowieją, powiedział Chris Still, profesor z Forest Ecosystems i Society department na Oregon State University.” Pigment liści uległ degradacji i wkrótce potem opadły. Spowodowało to nastanie mniej malowniczego sezonu jesiennego w niektórych częściach Oregonu”.

Zmiana klimatu stwarza również długoterminowe zagrożenia, takie jak rozprzestrzenianie się chorób i inwazyjnych szkodników - powiedział Andrew Richardson, profesor nauk o ekosystemach na Uniwersytecie Północnej Arizony.

Ekolodzy twierdzą, że to dobry moment, aby skupić się na ochronie lasów i ograniczeniu użycia paliw kopalnych. Ostatnie sezony jesienne były mniej spektakularne niż typowe w Massachusetts, ale oglądanie liści może pozostać częścią dziedzictwa stanu, jeśli lasy otrzymają odpowiednią ochronę, uważa Andy Finton, dyrektor ochrony krajobrazu i ekolog leśny w The Nature Conservancy.

„Jeśli uda nam się utrzymać duże, ważne lasy w nienaruszonym stanie, zapewnią one to, od czego zależymy – czyste powietrze, czystą wodę, czyste lasy, a także jesienną inspirację” – powiedział Finton.

118

jm