----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Senat zatwierdził w czwartek wieczorem ustawę wartości 1.5 biliona dolarów. Głosowanie zakończyło się wynikiem 68 „za” – 31 „przeciw”, bo 18 republikanów dołączyło do 50 demokratów. Projekt trafił już na biurko prezydenta do podpisu.

„Rozumiemy potrzeby Amerykanów, ale również stoimy z zaatakowaną przez zbrodniarza wojennego Ukrainą” - powiedział sen. Pat Leahy z Vermont. Inny senator, Richard Shelby z Alabamy, dodał: „Ogólnie rzecz biorąc, powinniśmy byli to zrobić kilka miesięcy temu”.

Republikanie i demokraci zawarli długo oczekiwane porozumienie w sprawie zwiększenia wydatków krajowych i wojskowych w pakiecie składającym się z 12 punktów. Projekt przewidywał 730 miliardów dolarów na finansowanie programów niezwiązanych z obronnością - zdrowotnych, edukacyjnych i naukowych oraz 782 miliardy dolarów na wydatki Pentagonu.

Sumy te reprezentują nieznaczny wzrost w stosunku do poprzedniego roku fiskalnego i gwarantują finansowanie działań rządu do 30 września, czyli końca obecnego.

Co w wydatkach:

- 13.6 miliarda dolarów przeznaczono na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy, która jest głównym priorytetem Białego Domu i Kongresu. Kwota pomocy stopniowo rosła, bo obydwie strony chętne były do udzielenia pomocy finansowej i wojskowej Ukrainie, zwłaszcza po rozpoczęciu rosyjskiego ostrzału celów cywilnych. Ustawodawcy znaleźli wspólny mianownik w negocjacjach, chcąc pomóc w odparciu brutalnej inwazji rozpoczętej przez rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina.

- 575 milionów na ponowne zatwierdzenie ustawy o Przemocy Wobec Kobiet, która finansuje programy mające na celu zwalczanie przemocy domowej i przestępstw na tle seksualnym.

- 24.6 miliarda dolarów na federalne programy pomocy studentom, w tym finansowanie, które zwiększa maksymalną stawkę stypendium Pell o $400 do poziomu $6,895 rocznie. To największa ekspansja tych stypendiów, przyznawanych corocznie w oparciu o potrzeby finansowe.

- 26.9 miliarda na programy żywienia dzieci, w tym 1.8 miliarda dopłaty w stosunku do poprzedniego roku na obiady szkolne i letni program SNAP. Nie obejmuje to jednak powszechnych bezpłatnych obiadów oferowanych wszystkim podczas pandemii.

- $0 – tyle wynosi finansowanie działań związanych z Covid. To pierwsza od dłuższego czasu ustawa nieprzewidująca jakichkolwiek sum na działania związane z pandemią. Demokraci zapowiedzieli już jednak, że planują przeprowadzić oddzielne głosowanie w sprawie wydatków na walkę z Covid-19 w przyszłym tygodniu, ale nie jest jasne, ile poparcia republikanów będą w stanie zebrać. Głównym powodem usunięcia zapisu o wydatkach na Covid nie był sprzeciw republikanów, z których wielu gotowych było poprzeć te wydatki, ale nieporozumienia wśród samych demokratów dotyczące przeznaczenia tych pieniędzy.

„Usunięcie finansowania COVID jest bolesne i musimy nadal walczyć o potrzebną pomoc na COVID, ale niestety nie zostanie ona uwzględniona w tym projekcie” – napisał Pelosi w środę, przed głosowaniem.

- Infrastruktura. Większość wydatków przewidzianych w ustawie o infrastrukturze została wstrzymana, ponieważ muszą one najpierw zostać formalnie zatwierdzona przez Kongres. Gdy wydatki zostaną przyjęte, można będzie wygospodarować środki na drogi i mosty oraz inne programy transportowe. Na razie prawie 4 miliardy są przeznaczone na programy rozwoju obszarów wiejskich, w tym ponad 550 milionów w rozwój usług szerokopasmowego internetu. Jest to dodatek do ustawy o inwestycjach infrastrukturalnych i zatrudnieniu o wartości 1 biliona dolarów, która weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku.

- Obrona. Mniej więcej połowa całkowitych wydatków w ustawie jest przeznaczona na finansowanie wojska i bezpieczeństwa narodowego – to o 32.5 miliarda dolarów więcej niż w poprzednim roku. Obejmuje to pieniądze na broń i systemy transportowe, opiekę zdrowotną dla weteranów i 2.7 procent podwyżki dla żołnierzy.

- Dodatki (earmarks). Bez zgody na dodatkowe, lokalne wydatki jakikolwiek kompromis pewnie nie byłby możliwy. Tak więc oprócz dużych wydatków ustawa zawiera środki lub możliwości zbierania środków na określone usługi i projekty w stanach i okręgach reprezentowanych przez poszczególnych polityków. W Senacie te środki są teraz nazywane „wydatkami nadzorowanymi przez Kongres” i obejmują prośby o domy kultury, remizy strażackie i terminale na lotniskach. W Izbie Reprezentantów są one nazywane „finansowaniem projektów społecznościowych” i zawierają prośby o regionalne projekty wodne, lokalne programy szkolne i szkolenia pracowników. Jak donosi The Hill, w pakiecie zbiorczym znajduje się ponad 4,000 punktów dotyczących tego rodzaju wydatków.

- Bezpieczeństwo. 35.2 miliarda dolarów dla Departamentu Sprawiedliwości, w tym finansowanie FBI w wysokości 10.77 miliarda i zwiększenie dotacji dla stanowych i lokalnych organów ścigania o 506.4 miliona dolarów.

- Imigracja. Ustawa przewiduje 14.8 miliarda dla służb ochrony granic, 8.26 miliarda n egzekwowanie przepisów imigracyjnych, a także 409.5 miliona dla U.S. Citizenship and Immigration Services na nadrobienie zaległości w urzędzie.

- Środowisko naturalne. Agencja Ochrony Środowiska otrzymałaby łącznie 9.56 miliarda dolarów, a Departament Energii 44.9 miliarda dolarów. Warto zauważyć, że wydatki obejmują 100 milionów na wzmocnienie działań na rzecz sprawiedliwości środowiskowej, co stanowi wzrost o 83 miliony dolarów w stosunku do poziomu uchwalonego w 2021 roku. Sprawiedliwość środowiskowa zajmuje się kwestiami zanieczyszczeń w zmarginalizowanych społecznościach.

rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----