19 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Niektórzy ekonomiści uważają wręcz, że nie osiągnęła jeszcze szczytu, a większość z nich jest zdania, iż Rezerwa Federalna będzie musiała ją jeszcze mocniej ograniczyć.

Inflacja w USA jest znacznie wyższa i dotyczy znacznie większej liczby sektorów gospodarki niż oczekiwano, a Rezerwa Federalna (Fed) jest pod presją, aby spróbować kontrolować niektóre z wpływających na ceny czynników, zanim spowodują one poważne szkody dla gospodarki.

Dane z minionego tygodnia pokazały, że inflacja wzrosła w kwietniu bardziej niż oczekiwano. Choć była ona niższa o 0.2% w porównaniu do marca, to jednak powyżej wcześniejszych prognoz i wciąż w granicach najwyższych od 40 lat.

Ceny akcji i obligacji obniżyły się, a wartość dolara podniosła się do niewidzianego od 20 lat poziomu dzięki poszukującym zysku inwestorom.

Niektórzy obserwatorzy rynku uważają, że w celu powstrzymania inflacji Fed powinien działać jeszcze ostrzej w sprawie stóp procentowych, podnosząc je nawet o 3/4 punktu.

Nie wszystko pod kontrolą Fed

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział w tym tygodniu, iż bank centralny może kontrolować jedynie popyt w ekonomii, ale nie ma wpływu na podaż, która jest czynnikiem napędzającym wzrost cen.

„Pytanie, czy możemy miękko wylądować czy nie, może w rzeczywistości zależeć od czynników, nad którymi nie mamy kontroli” – powiedział Powell w wywiadzie dla Business Insider.

By stłumić inflację, Federal Reserve podniosło stopy procentowe o 50 punktów bazowych (0.5%) w maju, co było największym, jednorazowym wzrostem od 22 lat. Dalsze podwyżki stóp prawdopodobnie nastąpią na posiedzeniach banku centralnego w czerwcu i lipcu. Najprawdopodobniej o tę samą wartość, choć niektórzy namawiają Fed do jej podwyższenia do poziomu 75 punktów bazowych (0.75%), co szef Fed wcześniej odrzucił.

Ocena działań Fed

Część ekonomistów wzywa Fed do bardziej agresywnych działań twierdząc, że będzie musiał zrobić więcej, aby kontrolować inflację, podczas gdy inni ostrzegają przed recesją wywołaną zbyt gwałtownym wzrostem stóp procentowych.

Na przykład ekonomista i głośny krytyk Fed, Mohamed El-Erian nazywa reakcję Fed powolną i wzywa do dalszych działań. Według niego Rezerwa Federalna musi być gotowa na wyższe podwyżki stóp procentowych i „brutalnie szczera, gdy chodzi o ekonomię”, a nie przekazywać „tylko dobre wieści”.

„Nie mogą żadnej opcji zdejmować ze stołu. Nie można mówić, iż 75 punktowa podwyżka nie jest rozpatrywana” – mówił ekonomista w wywiadzie.

Bill Gross, miliarder i inwestor, przewiduje zatrzymanie się indeksu dóbr konsumpcyjnych na poziomie 3-4%, przy założeniu, iż ustaną działania wojenne w Ukrainie. Według niego uzyskanie docelowego, wcześniejszego poziomu 2% wymagałoby od Fed znacznie więcej ciężkiej pracy. Gross, nazywany „królem obligacji”, był wcześniej ostrożny wobec zbyt agresywnych podwyżek stóp procentowych, co według niego może grozić recesją.

Peter Schiff, główny ekonomista i globalny strateg w Europac uważa, że inwestorzy wykupujący akcje i obligacje przekonani o konieczności działań Fed nie zdają sobie sprawy, iż „inflacja już wygrała, a Rezerwa Federalna wkrótce przestanie udawać, że z nią walczy”.

Liz Young, szefowa strategii inwestycyjnej w SoFi przekonana jest, iż wciąż znajdujemy się w środku zawirowań i „Fed nie ma powodu do wstrzymania działań zwalczających inflację, w związku z czym rynek nie ma powodu, by się uspokoić”.

Stratedzy Bank of America informują, że po publikacji ostatniego raportu Fed posiada komfort wprowadzania kolejnych podwyżek w najbliższym czasie, jednak ryzyko podniesienia stóp o 75 punktów bazowych jest wciąż niskie.

Seema Shah, główny strateg w Principal Global Investors spodziewa się, że „inflacja zasadnicza spadnie do 5.5% do końca roku”, a w związku z gorącym rynkiem zatrudnienia i dużymi możliwościami narzucania podwyżek cen przez firmy, powrót do pomysłu podwyżki stóp w wysokości 0.75% jest wysoce możliwy.

Na koniec jeszcze opinia Richarda Flynna, dyrektora zarządzającego Charles Schwab UK, który zauważył osłabienie wzrostu gospodarczego w 2022 r. Podczas pandemii był on niespotykanie wysoki dzięki wysokim wydatkom rządowym i luźnej polityce monetarnej, co utrzymało gospodarkę na powierzchni. Teraz Fed rozpoczął serię agresywnych podwyżek stóp procentowych w celu walki z inflacją, co prawdopodobnie obniży popyt konsumencki i wzrost gospodarczy. Według niego negatywne konsekwencje wzrostu cen wciąż jeszcze mogą się pojawić.

na podst. businessinsider

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor