----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

03 sierpnia 2021

Udostępnij znajomym:

Zarówno federalne jak i stanowe moratorium na eksmisje zakończyło się w miniony weekend. Dla mieszkańców całego stanu Illinois oznacza to, że od 1 sierpnia właściciele domów i mieszkań mogą starać się o eksmisję najemcy z zajmowanej nieruchomości w wyniku nieopłacanego czynszu.

Eksmisje w praktyce rozpoczną się od 1 września. Na chwilę obecną nie jest jasne, jak dużo wniosków o eksmisję zostało już złożonych do sądów, ale przedstawiciele organizacji pozarządowych obawiają się, że we wrześniu setki tysięcy osób nie będą miały dachu nad głową. Zdaniem aktywistów konieczne jest znalezienie innego rozwiązania, bo koniec moratorium, szczególnie na takim etapie epidemii, to dolewanie oliwy do ognia.

"Patrząc przez pryzmat wariantu Delta, który stale się rozwija, będziemy prawdopodobnie wyrzucać wielu ludzi na ulicę, umieszczać ich w schroniskach. To nie jest to, co chcielibyśmy zobaczyć" - powiedział John Bartlett z Metropolitan Tenants' Organization.

Zastępca gubernatora Juliana Stratton powiedziała, że władze stanowe ściśle współpracowały z Sądem Najwyższym stanu Illinois przy podejmowaniu decyzji o stopniowym wycofywaniu moratorium i dodała, że sędziowie będą sprawdzać, jak rzeczywiście wygląda sytuacja konkretnych lokatorów i najemców - czy została podjęta mediacja i próba uzgodnienia harmonogramu płatności. Eksmisja ma być ostatecznością.

Co należy zrobić, jeżeli dostanie się zawiadomienie o eksmisji?

"Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest próba negocjacji z właścicielem mieszkania. Dowiedz się, jakie są twoje prawa. Zawiadomienie musi zostać doręczone w określony sposób” – mówi Terri Ross z Illinois Legal Aid Online. Zawiadomienie musi być wręczone osobiście osobie dorosłej, która mieszka w wynajmowanym mieszkaniu. Po określonej liczbie prób wręczenia zawiadomienia osobiście, może ono zostać wywieszone na drzwiach wejściowych.

Co zamiast moratorium

Moratorium wygasa, ale władze miejskie, powiatowe i stanowe starają się pomóc najemcom na różne sposoby. W Chicago został uchwalony “COVID-19 Eviction Protection Act”. Ten dokument wymaga od właścicieli nieruchomości podjęcia negocjacji, co ma doprowadzić do ugody, bez potrzeby wnoszenia wniosku o eksmisję. Oprócz tego istnieje kilka możliwości otrzymania wsparcia prawnego i finansowego - na zapłatę zaległego czynszu. Władze powiatu Cook stworzyły specjalny program o nazwie CCLAHD, który oferuje bezpłatną pomoc prawną, mediacje i pomoc w wynajmie nieruchomości.

"CCLAHD ogranicza biurokrację. Jego zadaniem jest wynegocjowanie uczciwego porozumienia dla wszystkich stron, tak aby lokatorzy mogli pozostać w domach i mieszkaniach, a właściciele mogli wynająć nieruchomość” - powiedział komisarz powiatu Cook Scott Britton. Władze powiatowe zapewniły ponad 60 milionów dolarów pomocy finansowej zarówno wynajmującym jak i właścicielom nieruchomości.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----