----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Internetowa sprzedaż w Czarny Piątek pobiła rekord – Amerykanie nieufni w obliczu pandemii chętniej wypełniali zakupami wirtualne wózki niż te prawdziwe w sklepach.

Według Adobe Analytics, które śledzi zakupy online, konsumenci wydali około 9 miliardów dolarów na zakupy internetowe w Black Friday. To wzrost o 22% w porównaniu z poprzednim rekordem 7.4 miliarda ustanowionym w 2019 roku.

W międzyczasie ruch w sklepach stacjonarnych gwałtownie spadł – sprzedawcy próbowali powstrzymać napływ tłumów klientów, skracając godziny pracy i ograniczając oferty dostępne w sklepach. Według Sensormatic Solutions, firmy zajmującej się śledzeniem sprzedaży detalicznej, wizyty w sklepach w Stanach Zjednoczonych spadły o 52% w Czarny Piątek.

Biżuteria i obuwie odnotowały jedne z największych spadków jeśli chodzi o sprzedaż osobistą – wynika z informacji RetailNext. Sprzedaż odzieży spadła o 50%, podczas gdy sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego o 39%.

Wiele osób prawdopodobnie w dalszym ciągu zdecyduje się na osobiste zakupy, wybierając jednak środek tygodnia, kiedy tłumy w sklepach są mniejsze. Lepsze oferty i obawy o długi czas dostawy mogą również przyciągnąć kupujących do sklepów bliżej Świąt - twierdzi Brian Field z Sensormatic.

Jednym z trendów, który może utrzymać się po zakończeniu pandemii, jest zamknięcie sklepów w Święto Dziękczynienia. Od 2013 roku rosnąca liczba miejsc była otwierana w Thanksgiving, aby dorównać konkurentom i przygotować się na szybki start w Czarny Piątek. Ale zazwyczaj nie jest to szczególnie dobry dzień dla sprzedawców detalicznych, a w tym roku wielu z nich pozostało zamkniętych. Field dodał, że ruch w sklepach Święto Dziękczynienia spadł o 95%. Być może większe sklepy ponownie przemyślą kwestie płacenia pracownikom i otwierania w Thanksgiving, kiedy łatwo mogą to zastąpić sprzedażą internetową.

Adobe Analytics spodziewa się, że poniedziałek będzie największym dniem sprzedaży online w historii USA, z szacowanymi wydatkami na poziomie od 10.8 do 12.7 miliardów dolarów. Wśród najbardziej poszukiwanych prezentów są samochodziki Hot Wheels, zestawy Lego, Apple AirPods, telewizory Samsung i gry wideo.

Najwięksi detaliści, tacy jak Walmart czy Target, skorzystali na tym wzroście, ale również drobni detaliści odnieśli korzyści – twierdzi Adobe. Sprzedaż w dużych sklepach wzrosła o 402% w Thanksgiving i Black Friday w porównaniu ze średnią dzienną w październiku, a sprzedaż w mniejszych sklepach wzrosłą o 349%.

jm