Płaca minimalna nie wzrosła od 2009 roku, ale koszty życia tak
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Federalna płaca minimalna nie wzrosła od 2009 r., ale to nie powstrzymało ogromnego wzrostu kosztów życia w ciągu ostatnich 12 lat, wyższych cen podstawowych towarów i usług.

Demokraci mieli nadzieję, że w ostatniej rundzie federalnej pomocy uda się uwzględnić podwyżkę płacy minimalnej. Zgodnie z ich propozycją wzrosłaby ona z 7.25 dolara za godzinę do 15 dolarów, jednak musieli wycofać się z tych planów.

Obecna federalna płaca minimalna weszła w życie 24 lipca 2009 r. jako ostatnia z trzech zaplanowanych podwyżek stawki z 2007 r. Chociaż od 2009 roku nie nastąpił dalszy wzrost federalnej płacy minimalnej, koszty podstawowych towarów i usług stale rosną.

Dane opracowane przez Federal Reserve Economic Data wskazują, że średnia cena wszystkich artykułów w amerykańskich miastach wzrosła o ponad 23 procent między lipcem 2009 a marcem 2021 roku.

Ceny niektórych towarów i usług rosły w jeszcze większym tempie, a koszty wynajmu czy opieki medycznej wzrosły w tym samym okresie o 39%. Koszty żywności i napojów wzrosły o 24% od ostatniej podwyżki płacy minimalnej, podczas gdy koszt energii elektrycznej wzrósł o prawie 15% w tym samym okresie.

Koszty mieszkania, opieki medycznej, żywności i napojów oraz energii elektrycznej rosły w dość stałym tempie w ciągu ostatnich 12 lat, ale niektóre produkty, takie jak benzyna czy samochody używane doświadczyły większych zmian. Pomimo niedawnego spadku kosztów pojazdów, od lipca 2009 roku używane samochody osobowe i ciężarowe podrożały o 23 procent, podczas gdy koszt nowych pojazdów wzrósł o prawie 9 procent.

Podniesienie płacy minimalnej pozostaje priorytetem dla wielu demokratów, w tym prezydenta Joe Bidena, który wezwał do podniesienia płacy do 15 dolarów w swoim pierwszym przemówieniu na wspólnej sesji Kongresu.

jm