Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sędzia w procesie morderstwa dokonanego przez chicagowskiego policjanta w 2014 roku, który śmiertelnie postrzelił 17-letniego Laquana McDonalda, postanowił w piątek wstrzymać się z decyzją odnośnie wniosku o zmianę lokalizacji procesu.

Sędzia okręgowy powiatu Cook, Vincent Gaughan powiedział, że będzie czekać na wybór jury, aby zdecydować, czy możliwy jest wybór uczciwej ławy przysięgłych w procesie funkcjonariusza Jasona Van Dyke’a.

Prawnicy policjanta chcą, aby rozprawa wyznaczona na 5 września, odbyła się poza powiatem Cook argumentując, że nie mogą oczekiwać sprawiedliwego procesu, biorąc pod uwagę rozgłos otaczający tę sprawę.

Ponad dwa lata temu Jason Van Dyke został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia w związku ze strzelaniną, do której doszło w 2014 roku. Na nagraniu wideo upublicznionym w 2015 roku widać, jak Van Dyke strzelił do nastolatka 16 razy. Strzelanina wywołała masowe protesty i federalne dochodzenie w departamencie policji w Chicago.

Adwokat obrony, Daniel Herbert twierdzi, że zbyt wiele osób w powiecie Cook wygłasza swoje opinie na temat winy lub niewinności Van Dyke’a w związku z tą sprawą i trudno oczekiwać tu niezależnego jury.

Herbert dodał, że według ustaleń ekspertów ds. obrony, 87 procent osób w powiecie Cook ma już wyrobioną opinię w tej sprawie, a 74 procent ankietowanych uważa, że Van Dyke jest winny.

Prokurator Joseph McMahon odparł, że ankieta obrony została zmanipulowana. Według McMahona, ekspert ds. oskarżenia stwierdził, że aż 3.4 miliona osób w powiecie Cook może zasiąść w bezstronnej ławie przysięgłych, ponieważ albo nigdy nie słyszeli o sprawie, albo są w stanie osiągnąć werdykt oparty wyłącznie na dowodach przedstawionych w procesie i instrukcjach sędziego.

Prawnicy Van Dyke’a złożyli wniosek, aby inny sędzia zdecydował o zmianie miejsca procesu. Sędzia przewodniczący okręgu karnego Cook County Cirtuit Court odrzucił ten wiosek we wtorek.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location