----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

20 listopada 102. rocznicę urodzin obchodził Feliks Rembiałkowski z Morton Grove, przedwojenny działacz ruchu ludowego przymusowo wywieziony na roboty do Niemiec, weteran I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, który do Stanów Zjednoczonych przybył z Anglii w 1951 roku.

Po przyjeździe do Wietrznego Miasta włączył się w budowę ruchu ludowego „Przyjaciele Wsi Polskiej”. Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem byłego premiera RP Stanisława Mikołajczyka. 70 lat temu został członkiem Grupy 877 „Tysiąca Walecznych” Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej. Na Światowym Kongresie PSL w Paryżu został wybrany skarbnikiem Komitetu Wykonawczego. Przez kilka lat wydawał czasopismo „Orka”. Przez ponad 25 lat był organizatorem polonijnych dożynek. Prowadził Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego. Przez wiele lat pełnił różne funkcje w kole weterańskim I Dywizji Pancernej oraz Placówce 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, której do tej pory jest wicekomendantem.

Życzenia i gratulacje dostojnemu jubilatowi osobiście złożyły: zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik oraz wicekonsul Agata Grochowska.

DSC 3647

W dniu urodzin życzenia jubilatowi złożyły konsul Małgorzata Bąk-Guzik i wicekonsul Agata Grochowska, z prawej

„Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę wiedzieć Pana w tak fantastycznej formie. Drogi Jubilacie, życzę Panu dużo zdrowia, sił, dobrych dni, dobrej energii i wszystkiego co najlepsze. Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj się spotkać – powiedziała konsul Małgorzata zapraszając weterana do odwiedzenia placówki konsularnej. Jubilat odwzajemnił się tomikiem wierszy swojego autorstwa dedykowanych zmarłej przed rokiem żonie Danucie.

Z gratulacjami przybył komendant Placówki 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Andrzej Janczak, który uhonorował gospodarza Medalem 100-lecia SWAP. Życzenia złożyli członkowie Grupy 877 ZNP. Życzenia złożył prezes Koła „Solidarność” w Chicago Bogdan Strumiński oraz wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki Wiesław Wiśniewski. Obecny był honorowy komendant Placówki 90 SWA Zygmunt Goliński. Życzenia napłynęły także od uczniów i dyrekcji szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles.

DSC 3684

Komendant Placówki 90 SWAP Andrzej Janczak uhonorował Feliksa Rembiałkowskiego Medalem 100-lecia SWAP

Zapraszając gości do degustacji urodzinowego tortu Feliks Rembiałkowski podziękował za pamięć i wyrazy uznania, jakich był adresatem.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP