04 lipca 2019

Udostępnij znajomym:

Puszczanie fajerwerków może z dobrej zabawy zmienić się w niebezpieczeństwo dosłownie w ciągu kilku sekund. Ponieważ wiele osób gromadzi zapasy ogni sztucznych przed obchodami Dnia Niepodległości, warto przy tej okazji przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć nagłej wizyty na pogotowiu.

Illinois Fire Safety Alliance zaleca pozostawenie puszczania fajerwerków profesjonalistom i udanie się na ogólnie dostępne pokazy organizowane w wielu miasteczkach i na terenie Chicago. Do jej liderów dołączyli eksperci ds. bezpiecznego publicznego i medycyny z Amita Health w Hoffman Estates, aby omówić zagrożenia związane z puszczaniem fajerwerków, szczególnie w odniesieniu do dzieci, zwierząt domowych i weteranów cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD).

„Dzieci nigdy nie powinny same puszczać sztucznych ogni” – powiedział doktor Reinhold Llerena. „Dzieci nie rozumieją konsekwencji ani ryzyka z tym związanego”.

Nawet otarcie się o odpalone ognie sztuczne, które mogą osiągać temperaturę wystarczająco wysoką, aby stopić metal, może powodować zapalenie się ubrania i oparzenia, które zostawiają zarówno urazy fizyczne, jak i emocjonalne.

„Wyobraź sobie, że jesteś 7,8 lub 9-letnim dzieckiem, które w taki dzień jak dzisiaj, kiedy jest wyjątkowo gorąco, zechce poszukać ochłody na basenie, ale jest chłopcem, który ma blizny na brzuchu, klatce piersiowej i ramionach i po prostu się tego wstydzi” – powiedział doktor Phil Zaleski z Illinois Fire Safety Alliance.

Eksperci twierdzą, iż stany, które zalegalizowały zakup fajerwerków, odnotowały wzrost liczby urazów. W zeszłym roku zginęło pięć osób, w tym dwie w Indianie i Iowa.

Warto uświadomić sobie również, że wybuchy fajerwerków mogą u weteranów wojennych wywołać zespół stresu pourazowego.

„Chociaż wszyscy czujemy, iż jest to doświadczenie patriotycznie, w rzeczywistości możemy w ten sposób wyrządzić szkodę psychiczną ludziom, których próbujemy uhonorować” – powiedział doktor Patrick McGrath, ekspert od PTSD.

Głośnych huków boją się zwierzęta. Wiele psów ucieka, przestraszonych nagłym wybuchem, a schroniska odnotowują w te dni wzrost przyprowadzanych zwierząt. Lekarze weterynarii zalecają trzymanie zwierząt w domach i zapewnienie im jak najbardziej komfortowych warunków.

„Około 1 na 3 psy odczuwa nadwrażliwość na hałas, co powodują, że doświadczają znacznego stresu” – powiedział weterynarz, doktor Joseph Lup.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor