Być mniej białym
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pracownicy firmy Coca-Cola byli zachęcani do bycia "mniej białymi" w ramach szkolenia firmy w zakresie różnorodności. Kontrowersyjny materiał został już usunięty z sieci.

Omawiany kurs "W obliczu rasizmu" był oferowany przez LinkedIn Education i rzekomo wykorzystywany przez producenta napojów.

"W Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich biali ludzie są uspołeczniani, aby czuć, że są z natury lepsi, ponieważ są biali" - można było przeczytac na jednym ze slajdów. Inny sugerował, aby "starać się być mniej białym", co obejmuje bycie mniej aroganckim, mniej pewnym siebie, mniej defensywnym, bycie bardziej pokornym i zerwanie z białą solidarnością. Z kursu można się także dowiedzieć, że "badania wykazują, iż dzieci w wieku od 3 do 4 lat rozumieją, że lepiej być białym".

27

Adwokat i założycielka Center for American Liberty, Harmeet Dhillon, która udostępniła slajdy na swoim Twitterze, powiedziała, że wydawały się one „jawną dyskryminacją rasową”.

W poniedziałek portal LinkedIn oświadczył, że kontrowersyjny kurs, w tym wywiad z socjolog Robin DiAngelo, autorką książki "White Fragnility", zostały usunięte z platformy.

"Kurs 'Confronting Rasizm' z udziałem Robin DiAngelo nie jest już dostępny w naszej bibliotece kursów" - powiedziała Nicole Leverich, wiceprezes ds. komunikacji. "Zapewniamy szeroką gamę treści edukacyjnych, w tym ponad 270 kursów poświęconych różnorodności, integracji i przynależności. Będziemy nadal dodawać nowe kursy, aby pomóc ludziom nauczyć się umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesów na drodze ich kariery (...)".

Firma Coca-Cola zaprzeczyła zarzutom, że szkolenie było obowiązkowe dla pracowników. Ale wielu pracowników twierdzi, że w rzeczywistości było ono wymagane.

Gigant napojów poinformował, że chociaż jego inicjatywa "Better Together" obejmowała dostęp do szkolenia z różnorodności na Linkedln, kurs "nie był częścią programu nauczania firmy".

„Będziemy nadal słuchać naszych pracowników i odpowiednio udoskonalać nasze programy szkoleniowe” - powiedziała firma.

jm