Dieta, która o 46% zwiększa ryzyko chorób serca
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na zdrowie naszego serca wpływa wiele czynników, m.in. od tego jak długo siedzimy, ruszamy się, po rodzaj spożywanych posiłków.

Prowadzony tryb życia zwiększa lub zmniejsza ryzyko chorób serca, najczęstszego zabójcy w Stanach Zjednoczonych - według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób aż 1 na 4 zgony jest ich wynikiem.

Najnowsze badania wykazały, że spożywanie pewnego rodzaju żywności nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca, ale także zwiększa ryzyko zgonu z ich powodu o 46 procent.

Badanie

W badaniu opublikowanym 30 czerwca w Journal of the American Heart Association (AHA) przeanalizowano ryzyko zgonu z powodu chorób serca w oparciu o różne rodzaje diet. Naukowcy do badania wykorzystali dane dotyczące ponad 21,000 osób w wieku 45 lat i starszych z lat 2003-2007. Uczestnicy pytani byli o upodobania żywieniowe oraz badani pod kątem problemów sercowo-naczyniowych co sześć miesięcy. W okresie prowadzenia obserwacji doszło do ponad 400 nagłych zgonów sercowo-naczyniowych.

Według ustaleń uczestnicy, którzy regularnie spożywali dietę w stylu południowym, mieli o 46% wyższe ryzyko nagłej śmierci wywołanej komplikacjami sercowymi, niż osoby, które tego rodzaju jedzenia unikały.

Inne diety, często uważane za niezdrowe, nie przyniosły takich samych rezultatów.

Dieta w stylu południowym (southern)

Zawiera ona dużo dodatkowych tłuszczy, smażonych potraw, jajek, podrobów, wysoko przetworzonych wędlin, bekonu, hot dogów oraz mocno słodzonych napojów - wynika z danych American Heart Association (AHA).

Naukowcy zbadali również pięć innych stylów żywieniowych: uznawaną za jedną z najzdrowszych dietę śródziemnomorską; poza tym posiłki bazujące głównie na roślinach; tzw. convenience diet, czyli dietę wygodną - czyli składająca się z potraw łatwo dostępnych, jak potrawy chińskie, meksykańskie, bazujące na makaronie, sosach i pizzy; nawet tzw. dietę "alkohol i sałata", tzn. składającą się z dużej ilości spożywanego alkoholu w połączeniu z zielonymi sałatkami, pomidorami i sosami; oraz słodką dietę, w której ludzie spożywają nadmierne ilości deserów, lodów i słodyczy.

Okazało się, że żadna z wymienionych diet nie miała aż tak złego wpływy na zdrowie serca jak dieta południowa.

Oczywiście, zgodnie z oczekiwaniami, osoby, które stosowały dietę śródziemnomorską miały najniższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Ten styl odżywiania obejmuje dużo owoców, warzyw, ryb, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych oraz bardzo mało mięsa i nabiału.

„Chociaż to badanie miało charakter obserwacyjny, wyniki sugerują, że dieta jest czynnikiem ryzyka, nad którym mamy pewną kontrolę” podsumował dr James M. Shikany, główny autor badania i profesor medycyny na Uniwersytecie Alabama w Birmingham. "Spożywanie diety bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i ryby, takiej jak dieta śródziemnomorska i uboga w smażone potrawy, podroby i przetwory mięsne, charakterystyczne dla wzorców żywieniowych w stylu południowym, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sercowego”.

To trudne, ale spróbuj

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci potwierdzają po raz kolejny, że najlepszą rzeczą jaką można zrobić dla swojego serca, jest dodanie do posiłków większej ilości owoców i warzyw.

„Ludzie powinni ocenić liczbę porcji owoców i warzyw, które spożywają każdego dnia i spróbować zwiększyć tę liczbę do co najmniej pięciu lub sześciu porcji dziennie, zgodnie z zaleceniami American Heart Association” – sugeruje dr Stephen Juraschek, członek American Heart Association.

AHA zaleca również, aby ludzie ograniczali tłuszcze nasycone, sól, cukier i przetworzone mięso – które są podstawowymi składnikami diety w stylu południowym.

RJ