Juneteenth oficjalnym świętem federalnym. Kto ma wolne?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent podpisał w czwartek dokument ustanawiający 19 czerwca, dzień zakończenia niewolnictwa w Teksasie, świętem federalnym. Ponieważ w tym roku wypada ono w sobotę, większość pracowników federalnych otrzyma w ten piątek wolne.

Ustawa została przyjęta jednomyślnie w Senacie i zdecydowaną większością głosów w Izbie Reprezentantów. Zgodnie z nią Juneteenth będzie jedenastym świętem uznawanym przez władze federalne i pierwszym, wprowadzonym od prawie czterdziestu lat - ostatnim było uhonorowanie zamordowanego Martina Luthera Kinga, Jr.

Jest to najstarsze święto upamiętniające zakończenie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, obchodzone od 1865 roku, kiedy to 19 czerwca żołnierze Unii pod dowództwem generała Gordona Grangera dotarli do Galveston w Teksasie z wiadomością o zakończeniu wojny i emancypacji niewolników.

Kto ma wolne

W związku z tą decyzją pracownicy federalni już w ten piątek otrzymają dzień wolny - poinformowało na Twitterze federalne Biuro Zarządzania Personelem.

Jeśli chodzi o pracowników prywatnych firm, niestety, podobnie jak w przypadku innych świąt federalnych, prawo do tego nie zmusza i decyzję pozostawia wyłącznie w gestii pracodawców.

Przypomnijmy więc, na jakiej zasadzie otrzymujemy wolne w święta federalne:

- To, czy musisz pracować w taki dzień, zależy wyłącznie od twojego pracodawcy. Jeśli jesteś pracownikiem federalnego sektora publicznego, zgodnie z rozporządzeniem dostajesz płatne wolne. Dni takie jak Thanksgiving, Memorial Day, Boże Narodzenie, itd. są określane jako święta „federalne” właśnie dlatego, że dotyczą pracowników rządu federalnego.

Choć wielu prywatnych pracodawców oferuje niektóre lub wszystkie święta federalne jako płatne dni wolne, to należy pamiętać, że nie ma prawa, które by tego od nich wymagało.

- Pracodawca nie ma obowiązku płacić za wolne w święto federalne. Zgodnie z ustawą FLSA pracodawcy są zobowiązani do płacenia jedynie za przepracowany czas. Nawet jeśli dadzą ci wolne w święta federalne lub religijne, nie są prawnie zobowiązani do wypłaty wynagrodzenia za te dni.

Na szczęście dla większości pracowników sektora prywatnego, wiele firm wprowadza zasady, które pozwalają na pewną liczbę płatnych dni wolnych i traktują je jako dodatkowe świadczenia pracownicze.