Juneteenth oficjalnym świętem Illinois
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Święto zniesienia niewolnictwa, czyli Juneteenth, to najstarsze święto narodowe upamiętniające zakończenie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, obchodzone od 1865 roku, kiedy to 19 czerwca żołnierze Unii pod dowództwem generała Gordona Grangera dotarli do Galveston w Teksasie z wiadomością o zakończeniu wojny i emancypacji niewolników.

Juneteenth, znane również jako Dzień Emancypacji, nie jest jeszcze świętem federalnym. Wielu pracowników uważa jednak, iż uznanie go przez pracodawców jest krokiem w stronę większej różnorodności i integracji. We wtorek merykański Senat jednogłośnie przyjął ustawę, aby Juneteenth stało się świętem federalnym. Jeśli Izba Reprezentantów nie zakwestionuje tej decyzji, trafi ona do podpisu przez prezydenta Bidena. 

W środę gubernator Pritzker podpisał ustawę 3922 w Bibliotece Prezydenckiej Abrahama Lincolna w Springfield, oficjalnie uznając Juneteenth jako Narodowy Dzień Wolności w Illinois (National Freedom Day in Illinois). Prawo, które wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku, sprawi, że 19 czerwca będzie w Illinois płatnym dniem wolnym dla pracowników stanowych oraz pracowników szkół publicznych, jeśli wypada w dzień powszedni. Ponieważ w przyszłym roku 19 czerwca wypadnie w niedzielę, pierwsze płatne święto będzie miało miejsce w 2023 roku.

Przez cały tydzień poprzedzający Juneteenth odbywały się związane z tym dniem uroczystości. Nad stanowym Kapitolem tego dnia zawiśnie specjalna flaga.

Burmistrz Lori Lightfoot, Black Caucus Rady Miejskiej oraz Black Remembrance Project wraz z innymi wybranymi urzędnikami uczestniczyli w ceremonii podniesienia flagi z okazji Juneteeth w poniedziałek na Daley Plaza w Chicago. W sobotę odbędzie się „March For Us”, wzywający do zakończenia rasizmu. Oczekuje się, iż szefowa rady powiatu Cook, Toni Preckwinkle wraz z innymi urzędnikami pojawią się na Daley Plaza w środę, aby przekazać dalsze informacje dotyczące obchodów Juneteenth. 

jm