07 maja 2020

Udostępnij znajomym:

To informacja potwierdzona zarówno przez władze miejskie, jak i stanowe. „Chicago odnotowało duży wzrost liczby przypadków COVID-19 wśród społeczności latynoskiej” – tak mówiła podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Lori Lightfoot.

Jeszcze miesiąc temu w Chicago 14% chorych na COVID-19 oraz 19% zgonów z tego powodu notowano wśród społeczności Latynoskiej. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła – odsetek ten wynosi odpowiednio 37% i 25% i to w sytuacji, gdy przedstawiciele tej grupy etnicznej stanowią 17% społeczeństwa w Chicago.

Niepokój budzi zwłaszcza liczba zgonów – co czwarty przypadek śmiertelny spowodowany COVID-19 w Chicago dotyczy populacji latynoskiej.

Miasto podejmuje radykalne kroki. Burmistrz zapowiedziała, że podległy jej zespół szybkiego reagowania skoncentruje się teraz na działaniach w tych rejonach miasta, w których liczba zakażeń wśród Latynosów jest największa. „Nasza infrastruktura jest silna. Będziemy przechodzić blok po bloku i docierać do tych ludzi” - powiedziała Lightfoot. Urzędnicy mają kontrolować chorych, rozdawać ulotki informacyjne i zachęcać społeczność do poddawania się testom na koronawirusa.

Podobne obserwacje poparte danymi mają władze stanowe. Około 60 procent z ponad 26,000 przebadanych Latynosów uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa – to trzy razy więcej niż średnia w Illinois. Rzeczywisty odsetek infekcji wśród tej grupy może być jeszcze wyższy, ponieważ niemal połowa badanych osób nie dostarczyła potwierdzenia swojego pochodzenia. 

„Latynosi stanowili ponad 40 procent wszystkich nowych przypadków potwierdzonych w całym stanie w ubiegłym tygodniu” – powiedziała Dr Marina Del Rios z University of Illinois w Chicago.

Departament Zdrowia Publicznego Illinois pracuje nad stworzeniem specjalnej grupy zadaniowej COVID-19. Jej zadaniem będzie opracowanie planu ochrony i edukacji mniejszości etnicznych w związku z epidemią – ta strategia będzie skierowana głównie w kierunku Latynosów.

„Dystans społeczny to przywilej” – mówi dr Marina Del Rios, lekarz pogotowia na University of Illinois w Chicago Medical Center.

Lekarze potwierdzają, że coraz większa liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa to przedstawiciele społeczności latynoskiej, natomiast działacze zwracają uwagę, że grupa ta często wykonuje prace uniemożliwiające zachowanie zasad dystansu społecznego, mieszka na ograniczonej powierzchni z wieloma członkami rodziny. Do tego dochodzi element kosztów, Christopher Ávalos, koordynator ds. mediów w projekcie VIDA powiedział, że około 80% przebadanych Latynosów nie miało ubezpieczenia.

FK

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor