Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

To zależy od powiatu, w którym nieruchomość się znajduje, a także od wysokości podatku, jaki jest na nią nałożony.

Spośród około 3,100 powiatów w Stanach Zjednoczonych, powiat Lake zajmuje piąte miejsce pod względem szkód wyrządzonych przyszłej wartości domów w wyniku reformy podatkowej w 2017 r. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie ulg podatkowych przysługujących właścielom domów.

Według ekonomistów wprowadzona dwa lata temu reforma najbardzej negatywnie w naszej okolicy wpłynie na wartość domów w powiecie Lake, jednak niedaleko za nim uplasowały sie inne powaity lokalne. Znajdują się jednak w lepszej sytuacji, gdyż mają mniejszy odsetek domów, w których podatek od nieruchomości wynosi ponad $10,000. To właśnie wprowadzony 2 lata temu limit do odliczeń stanowych i federalnych.

Jednak problem dla właścicieli wielu domów jest spory. Chodzi o utraconą wartość nieruchomości w związku ze zmianami prawa podatkowego. Główny ekonomista Moody`s Analytics, Mark Zandi, opublikował właśnie listę najbardziej dotkniętych zmianami powiatów.

Poza naszym powiatem Lake na 5 miejscu, pozostałe 9 w pierwszej dziesiątce znajduje się w oszarze metropolitarnym Nowego Jorku. Według Zandiego utracone ulgi zmniejszą przyrost wartości domów w Lake County aż o 9.9% w okresie siedmiu lat od wprowadzenia zmian. To najwyższy procent w rejonie Chicagoland, jednak inne powiaty znajdują się w podobnej sytuacji: McHenry (8.4 procent), Will (7.5 procent), DuPage (7.4 procent) oraz Cook i Kane, po 6.6 procent.

Jedno trzeba jednak podkreślić: liczby te nie wskazują na spadek wartości nieruchomości, ale spowolnienie przyrostu ich wartości w wyniku zmian podatkowych.

W wielkim uproszczeniu, wynika to z obliczeń dokonywanych przez nabywców nieruchomości, którzy wyliczają miesięczne spłaty, na jakie mogą sobie pozwolić, a nastepnie odejmują od tego sumy dające się odliczyć w czasie rozliczeń. Dla nieruchomości o podatku wyższym niż 10 tysięcy, sumy te były znacznie wyższe, niż po wprowadzeniu reformy podatkowej. Dlatego biorąc pod uwagę nowy, wyższy koszt utrzymania domów, ich wartość wzrastać będzie wolniej.

Honore Frumentino, agent z KoenigRubloff Realty Group, który koncentruje swoje usługi w rejonie Deerfield, Highland Park i innych droższych przedmieściach powiatu Lake uważa, że zmiany te są zabójcze dla rynku.

„Zawsze mieliśmy wysokie podatki w Lake County ze względu na dobre szkoły” - przypomina Frumentino - „Moglibyśmy jednak zawsze powiedzieć młodym nabywcom wprowadzającym się w te rejony, że podatki są wysokie, ale istnieją spore od nich odliczenia. Nie możemy już tego argumentu używać. W mojej okolicy rudno jest znaleźć dom dla rodziny z podatkiem poniżej $10,000”.  

Inaczej widzą to w pobliskim Lake Forest i Lake Bluff, gdzie agenci nie zauważyli wyraźnego wpływu zmian podatkowych na wartość domów.

„Nie słyszałam o nikim, kto oceniałby w ten sposób zmiany podatkowe” - powiedziała Deborah Fischer, która również związana jest z KoenigRubloff Realty Group - „Widzę głównie ludzi przenoszących się do Lake Forest i Lake Bluff własnie ze względu na niższe stawki podatku w porównaniu do innych rejonów North Shore w powiecie Cook”.

Dane zebrane w opracowaniu ekonomisty Moody`s Analytics, Marka Zandi, pokazują różnice cen po siedmiu latach od wprowadzenia zmian podatkowych i gdyby tych zmian nie było. Ocenia się, że siedem lat to przeciętna żywotność kredytu hipotecznego. Autor badania wylicza, że w wyniku zmian, właściciele nieruchomości w całym kraju stracą w sumie około miliarda dolarów.

Zandi przewiduje też, że w celu pokrycia strat wynikających z wprowadzenia reformy podatkowej w 2017 r. będą musiały wkrótce wzrosnąć stopy procentowe, a to z kolei wpłynie na rynek, zwłaszcza na kupujących, którzy ocenią, ile są w stanie zapłacić za określony dom.

W całym kraju ceny domów będą średnio o ok. 4 procent niższe niż byłyby bez zniesienia części ulg podatkowych dla właścicieli nieruchomości – szacuje Zandi.

RJ

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: