„Podaruj gwiazdkę z nieba”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ogromnym sukcesem zakończyła się akcja charytatywna zorganizowana przez Polską Szkołę im. Króla Kazimierza Wielkiego, mająca swoją lokalizację w Orland Hills. Celem akcji było uszczęśliwienie mieszkańców “Domu Samotnej Matki” w Chicago. Do akcji czynnie dołączyli: dyrekcja, na czele z panią dyrektor Izabelą Przybyla, zarząd szkoły, rodzice i uczniowie oraz Wspólnota Małżeństw Katolickich.

Pomysł zorganizowania świątecznej pomocy zainicjowały dwie nauczycielki, pani Katarzyna Karpiuk oraz pani Marzena Powała. W celu integracji kultury polskiej i amerykańskiej, chciały one pokazać swoim uczniom podobieństwa między Świętami Dziękczynienia oraz tradycyjnymi polskimi Mikołajkami.

Jak powiedziała nam organizatorka Marzena Powała: “Polska szkoła to nie tylko nauka języka polskiego, historii czy też geografii, to również nauka kultury oraz tradycji, w szczególności poprzez pokazywanie różnic oraz podobieństw obu naszych krajów, w sposób namacalny. Przede wszystkim chcieliśmy pokazać naszym kochanym uczniom, że wdzięczność i dobrodziejstwo są nie tylko czymś poprawnym i właściwym w życiu każdego człowieka, ale przede wszystkim są elementami budującymi i wzmacniającymi więzi międzyludzkie. W dzisiejszych, jakże skomplikowanych czasach, zgodnie uważamy, iż umiejętność wczuwania się w sytuację innych ludzi i zrozumienia motywów nimi kierujących, jako źródeł ich decyzji i postaw, jest szalenie istotna. Pragniemy, aby nasi uczniowie nie wstydzili się okazywać swojej wdzięczności za to co posiadają, przede wszystkim dla ciężko pracujących rodziców, ale dodatkowo chcemy również uświadomić im, że dzielenie się z innymi i niesienie pomocy innym ludziom to bardzo szlachetny gest”. 

60

"Dom Samotnej Matki" istnieje w Chicago od 12 lat. Jest prowadzony przez siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. Jest to ośrodek, w którym anonimowo przebywają polskie matki wraz ze swoimi dziećmi. W wielu przypadkach kobiety te uciekły z domów, w których dominowała, przemoc, alkohol i innego typu używki. Na dzień dzisiejszy w ośrodku przebywa 8 mam i 16 dzieci, plus jedno dziecko jest w drodze. Siostry zakonne dają tym matkom i dzieciom ogromne wsparcie duchowe, a także pomagają im stanąć na nogi i rozpocząć "nowe życie". Niemniej zasoby finansowe sióstr są limitowane i nie są one w stanie zapewnić samodzielnie wszystkiego swoim mieszkańcom. Szkoła postanowiła, jak prawdziwe Elfy, spełnić marzenia mieszkańców ośrodka.

Poprzez siostrę zakonną, Martę Cichoń, poprosiłyśmy, aby dzieci wraz z mamami napisały tradycyjne listy do Świętego Mikołaja. Listy ujęły nas oraz naszych darczyńców dogłębnie. Wiele łez popłynęło w trakcie ich czytania. Jak potwierdziła organizatorka, Katarzyna Karpiuk, niezwykłym sukcesem jest to, że w przeciągu niespełna dwóch tygodni udało nam się zakupić bądź otrzymać od darczyńców wszystkie wymarzone przez mieszkańców przedmioty. Świąteczna akcja zakończyła się tak wielkim powodzeniem, że na pewno będziemy ją podtrzymywały każdego roku. Udało nam się uzbierać również dodatkową sumę pieniędzy, która została przekazana bezpośrednio na ręce siostry prowadzącej. Mieszkańcy otrzymali ubrania, zabawki, przybory szkolne, przedmioty codziennego użytku, przedmioty gospodarstwa domowego, środki czystości i higieny osobistej, słodycze”.

58

Dyrektor szkoły, Izabela Przybyla wyraziła serdecznie podziękowania wszystkim darczyńcom za tak wspaniałe wsparcie tej akcji. “Dziękujemy państwu bardzo serdecznie za wszelką okazaną pomoc, a przede wszystkim za umożliwienie nam szerzenia empatii wśród dzieci i młodzieży. Jesteście wspaniali i tacy pozostańcie!”.

Siostra Marta Cichoń w imieniu mieszkańców “Domu Samotnej Matki” dołączyła się do serdecznych podziękowań. “Bez Was, ludzi dobrej woli, ten dom by nie istniał! Dziękuję serdecznie za okazane dobrodziejstwo i życzę wszystkim Wielu Łask Bożych!”.

Z całego serca namawiamy wszystkich państwa do wsparcia “Domu Samotnej Matki” w Chicago. Warto pamiętać o tym, iż gesty takiego typu, w szczególności płynące z czystego serca, a nie tylko od święta, są naprawdę budujące. Warto również pamiętać o tym, iż darowane innym dobro zawsze wraca.

Więcej informacji na temat “Domu Samotnej Matki” można znaleźć na stronie internetowej https://domsamotnejmatki.org

Serdecznie zachęcamy do jej odwiedzenia i wsparcia choćby w najmniejszym stopniu, jakże heroicznej pracy drogich sióstr zakonnych.

61