Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Departament Rolnictwa (USDA) ogłosił wszystkie 102 powiaty Illinois za obszar dotknięty klęską żywiołową w związku ze zniszczeniami upraw spowodowanymi w tym roku powodziami po rekordowych opadach wiosną.

Deklaracja ogłoszona w ub.czwartek umożliwi farmerom, którzy doświadczyli ekstremalnych opóźnień rozpoczęciu wysiewu kukurydzy i soi wiosną, dostęp do pomocowych funduszy federalnych. Z powodu nienotowanych od lat obfitych opadów deszczu wiosną, farmerzy w Illinois byli w stanie zasadzić mniej niż połowę normalnej ilości kukurydzy.

Illinois to drugi pod względem ilości producent kukurydzy w kraju - wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA. Większość upraw kukurydzy w Illinois jest wykorzystywana do produkcji etanolu lub paszy dla zwierząt. Biorąc pod uwagę wkład stanu w produkcję krajową - tegoroczne mniejsze uprawy mogą mieć wpływ na rynek zarówno krajowy, jak i zagraniczny.

Pierwsze sześć miesięcy w stanie Illinois były najbardziej deszczowymi w historii pomiarów prowadzonych od ponad 124 lat - podało biuro stanowego klimatologa (Illinois State Climatologist's Office). „Ilość deszczu była tak duża, że farmerzy nie mogli nic zrobić w polu” - powiedział Weinzierl.

W ostatnim stuleciu klimat w Illinois stał się bardziej wilgotny o 10% do 15%. Nadmiar wody może zniszczyć korzenie roślin, zniszczyć uprawy. Warunki klimatyczne mogą się z czasem pogorszyć.

W opublikowanym rządowym raporcie na temat zmian klimatu naukowcy stwierdzili, że największy spadek produkcji rolnictwa w USA do połowy wieku będzie wynikiem strat na Środkowym Zachodzie. Plony kukurydzy będą niższe o 5% do 25%, a soi o co najmniej 25%.

“Będzie więcej opadów zimą i wiosną. To doprowadzi do powodzi, zalania pól i miejscowości” - przewiduje Donald Wuebbles, główny autor raportu i profesor nauk o atmosferze na University of Illinois w Urbana-Champaign.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location