Światowe zmagania polonijnych lekarzy w narciarstwie alpejskim
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Marcowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zorganizowane w Bad Gastein w Alpach Austriackich przez dr Bronisława Orawca, prezesa chicagowskiego Klubu Sportowego „Bronek” zakończyły tegoroczny sezon zimowy polonijnego środowiska lekarskiego na świecie.

„Zawody odbyły się na stoku Buchemen. Panowały znakomite warunki śniegowe. Rywalizacji sprzyjała piękna, zimowa aura. Stok narciarski i bramki do slalomu giganta przygotowała szkoła narciarska Skischule Bad Gastein, a ustawił je dyrektor szkółki narciarskiej Juigi Kravanja. Do końcowej punktacji liczono sumę dwóch najlepszych z trzech przejazdów” – relacjonował po powrocie do Chicago dr Bronisław Orawiec.

Na trasę slalomu giganta jako pierwsi wystartowali snowboardziści i dzieci, a następnie panie i panowie. W snowboardzie zwyciężył Maciej Straus z Polski. Wśród dzieci grupy młodszej (poniżej 10 lat), pierwsze miejsce zdobyła Ida Polońska, która wyprzedziła Magdalenę Woś (obydwie z Polski) oraz Marcela Malinowskiego z Niemiec. W grupie dzieci starszych zwyciężył Julian Poloński (Polska), II lokatę zajął Vincent Riczard (Francja), a III – Bogumiła Kaczmarek (Polska). Na IV i V miejscu uplasowali się Emma Leder i Roberts Oliver (obydwoje z Australii). W grupie lekarskiej pań powyżej 60. roku życia najlepszymi okazały się reprezentantki polskiego środowiska lekarskiego z Niemiec. Na pierwszym miejscu zameldowała się Klaudia Krzyżanowski, drugą lokatę zdobyła Bożena Kilarski, a trzecią Jolanta Paschek. W grupie wiekowej od 45 do 60 lat pierwsze miejsce zdobyła Beata Miłosz-Ceryn z Polski. Druga była Mariola Jabłońska z Niemiec. W grupie poniżej 45 roku życia na najwyższym stopniu podium stanęła Victoria Kilarski z Niemiec. Wyprzedziła Justynę Ceryn z Polski oraz Karolinę Sobolewską z Niemiec. 

Wśród panów startujących w grupie wiekowej powyżej 75 lat najlepszy był Stanisław Woś z Polski (Polska). Kategorię 65-75 wygrał Andrzej Golec z Niemic przed Bronisławem Orawcem z USA i Lechem Polońskim z Polski (Polska). W grupie 55-65 zwyciężył Wojciech Sapok przed Zbigniewem Jabłońskim. Trzeci był Christoph Datta (wszyscy z Niemiec). W grupie uczestników do lat 55 zwyciężył Michał Malinowski z Niemiec przed Grzegorzem Cryną z Polski.

W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg przelicznika FIS najlepszym po raz osiemnasty w 23-letniej historii zawodów pierwsze miejsce wywalczył Bronisław Orawiec. Drugie miejsc zdobył Andrzej Golec, trzecie Lech Poloński.

W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Andrzej Golec i Wojciech Sapok z Niemiec przed Lechem Polońskim i Justyną Ceryn z Polski oraz Bronisławm Orawcem i Januszem Pławnerem z USA.

W kategorii rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej zwyciężyła Maria Kowollik przed Joanną Bodynek i Haliną Karasch z Niemiec. W grupie młodszej zwyciężyła Joanna Polońska z Polski przed Sylvią Orawiec z USA i Anną Woś z Polski. W gronie panów grupy starszej wygrał Stanisław Bafia ze Stanów Zjednoczonych przed Zbigniewem Sękiem z Polski i Piotrem Bąkiem z Niemiec. W grupie młodszej pierwsze miejsce wywalczył Dariusz Poloński. Drugi był Kasper Gniadek – obydwaj z Polski. Trzeci był Radosław Orawski z Niemiec.

Nad zawodami czuwała komisja sędziowska w składzie: Danuta Kosteck, Juigi Kravanja, Zofia Partyka-Bińkowska Anna Jarocka, Bożena Lukoscheck, Janina Nowak oraz Sylvia Orawiec. Pomoc komputerową zapewnił Władysław Bińkowski. Bazę hotelową zimowiska przygotowali wiceprezes Kongresu Polonii Niemieckiej, były długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech dr Zbigniew Kostecki oraz Wiesław Jabłoński z biura turystycznego Jawa-Reisen.

Uroczyste zakończenie imprezy odbyło się w hotelu Aparthotel Bellevue w Bad Gastein. Podsumowując program sportowy zimowiska, jego organizator dr Bronisław Orawiec mówił o korzystnym wpływie sportu na zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników oraz zaprezentował hymn Klubu Sportowego „Bronek”, którego autorem jest podhalański poeta Franciszek Łojas-Kośla, a muzykę skomponował Jacek Tarkowski. Hymn zaśpiewała dr Małgorzata Sitek. Dr Orawiec gorąco podziękował organizacjom za wieloletni patronat nad Mistrzostwami, sponsorom za ufundowanie pięknych trofeów i upominków oraz jurorom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Uczestnikom rywalizacji organizator złożył gratulacje i życzenia dalszych sukcesów sportowych. Zapalonym kibicom podziękował za wspaniały doping, natomiast uczestnikom zimowiska za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery. W trakcie ceremonii wręczania trofeów głos zabrali: dr Zbigniew Kostecki, mgr Wiesław Jabłoński, dr Bogdan Miłek, który przygotował konferencję naukową, prof. Stanisław Woś oraz dr Wojciech Sapok.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali uhonorowani pucharami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe medale. W sumie wręczono 35 medali, 50 pucharów, 25 plakatów oraz 125 dyplomów.

Piękne medale z sylwetką narciarza upamiętniające XXIII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na te zawody w mennicy krakowskiej.

W zimowisku uczestniczyło 140 osób z 9 państw: Austrii, Australii, Danii, Francji, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. Patronat nad zawodami, w których wystartowało 58 narciarzy sprawowały: Naczelna Rada Lekarska (NRL) w Warszawie, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych (FPOM) z prezesem ze Szwecji, Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Krakowie, Polskie Towarzystwo Medyczne (PTM) w Niemczech oraz Związek Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago.

Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu licznej grupy sponsorów.

Opracował: Andrzej Baraniak

Zdjęcia: archiwum KS „Bronek”