----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Z nowego badania Bankrate wynika, że wielu Amerykanów odkłada co najmniej jedną poważną decyzję życiową z powodu pandemii koronawirusa. Aż 39 procent respondentów stwierdziło, że zwlekało z zakupem lub leasingiem samochodu, kupnem domu, ślubem, zdecydowaniem się na dziecko lub podjęciem innego ważnego kroku.

Kiedy zeszłej wiosny gospodarka USA pogrążyła się w recesji, wzrosło bezrobocie i utrzymała się niepewność ekonomiczna. Chociaż dzięki bilionom dolarów federalnych środków stymulacyjnych i szybkiemu rozwojowi rządowego programu szczepionek przeciwko COVID-19 nastąpiło gwałtowne ożywienie gospodarki, w dalszym ciągu nie wszystkim Amerykanom dobrze się powodzi, a zakłócenia wywołane przez pandemię stanowiły w wieku przypadkach czynnik wpływający na odroczenie indywidualnych decyzji finansowych czy tak zwanych kamieni milowych w życiu.

„Większość z nas, jeśli nie wszyscy, musiało opóźnić lub poświęcić jakąś działalność finansową, wydatki lub kamienie milowe podczas pandemii” - mówi Mark Hamrick, starszy analityk ekonomiczny w Bankrate. „Szybkość odbicia zależy od kombinacji tego, jak dobrze lub czy w ogóle byliśmy przygotowani na nieoczekiwany kryzys, kiedy się zaczął, jak sobie z nim radziliśmy i jak szybko wrócimy do wznowienia działań wcześniej uznawanych za oczywiste”.

Kupno samochodu było najczęściej wymienianą decyzją, która uległa opóźnieniu. W czasie, gdy mniej osób dojeżdżało do pracy czy jeździło na wycieczki, 13 procent respondentów stwierdziło, że zwleka z zakupem samochodu. Około 12 procent ankietowanych wstrzymało się z decyzją o kupnie domu, a 11 procent stwierdziło, że odkłada szukanie pracy.

Respondenci, którzy odłożyli zakup domu, przewidują duże opóźnienia. Około 39 procent stwierdziło, że wstrzyma się do 2022 roku lub dłużej, a dodatkowe 14 procent stwierdziło, że ich plany są wstrzymane na czas nieokreślony. Wśród ankietowanych, którzy powiedzieli, że opóźniają zakupy samochodowe, opóźnienia również mogą okazać się długotrwałe. Około 30 procent stwierdziło, że poczeka do 2022 roku lub dłużej, a 12 procent stwierdziło, że ich plany są wstrzymane na czas nieokreślony.

Zwlekanie dotyczy w głównej mierze młodszych Amerykanów.

Badanie Bankrate wykazało pod tym względem niewielkie różnice w zależności od rasy, dochodu czy położenia geograficznego respondentów. Ale pojawiały się znaczne różnice dotyczące wieku.

Młodsi Amerykanie znacznie częściej twierdzili, że odłożyli jakieś ważne wydarzenie w swoim życiu. Wśród respondentów w wieku od 18 do 34 lat, aż 59 procent zdecydowało się na opóźnienie ważnych planów życiowych. Wśród osób w wieku od 35 do 54 lat odsetek ten wynosił 40%, a tylko 23% osób powyżej 55 lat odłożyło zakup lub inne poważne decyzje.

jm