22 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent Joe Biden w poniedziałek wezwał amerykańskie firmy do upewnienia się, że są odpowiednio zabezpieczone przed możliwymi rosyjskimi cyberatakami.

Zwracając się do dyrektorów generalnych korporacji na ich kwartalnym spotkaniu, Biden powiedział liderom biznesu, że mają „patriotyczny obowiązek” zabezpieczenia swoich systemów przed takimi atakami. Powiedział także, że w razie potrzeby dostępna jest pomoc federalna w tym zakresie.

Prezydent dodał, że administracja wydała „nowe ostrzeżenia, że w oparciu o najnowsze dane wywiadowcze Rosja może planować cyberatak przeciwko nam. Skala potencjału cybernetycznego Rosji jest dość istotna, a zagrożenie coraz bardziej realne”.

Rząd federalny przygotowuje się na potencjalne ataki i ostrzega sektor prywatny, że zrobienie tego samego leży w interesie narodowym.

„Z całym szacunkiem sugeruję, że waszym patriotycznym obowiązkiem jest inwestowanie jak najwięcej w technologie mające na celu przeciwdziałanie cyberatakom” - powiedział Biden członkom Business Roundtable. „Jesteśmy przygotowani na to, aby wam pomóc, jak już wspomniałem, za pomocą wszelkich posiadanych przez nas narzędzi i wiedzy, jeśli jesteście gotowi przyjąć tę pomoc. Ale to wy podejmujecie decyzje dotyczące kroków, które podejmujecie i na was spoczywa odpowiedzialność, aby to zrobić, nie na nas". 

Anne Neuberger, czołowa doradczyni ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w administracji prezydenta, wyraziła frustrację na briefingu prasowym w Białym Domu w poniedziałek, że niektóre podmioty infrastruktury krytycznej zignorowały ostrzeżenia agencji federalnych, aby naprawić znane problemy z oprogramowaniem, które mogą być wykorzystywane przez rosyjskich hakerów.

„To sprawia, że hakerom jest o wiele prościej, niż powinno być” – powiedziała.

Rząd federalny ostrzegał amerykańskie firmy przed zagrożeniami ze strony rosyjskich hakerów na długo przed tym, jak kraj ten dokonał inwazji na Ukrainę. Agencja ds. Bezpieczeństwa i Cyberbezpieczeństwa Infrastruktury rozpoczęła kampanię „Shields Up”, której celem jest pomoc firmom we wzmocnieniu ich zabezpieczeń i wezwała biznesy do tworzenia kopii zapasowych danych, włączenia uwierzytelniania wieloskładnikowego i podjęcia innych kroków w celu poprawy bezpieczeństwa cyfrowego.

Neuberger powiedziała, że nie ma informacji sugerujących konkretny rosyjski cyberatak na cele w USA, ale dodała, że nastąpił wzrost „aktywności przygotowawczej”, takiej jak skanowanie stron internetowych i polowanie na luki w zabezpieczeniach, co jest powszechne wśród hakerów.

Odwet za sankcje

W pisemnym oświadczeniu w poniedziałek Biden powiedział, że Rosja może przeprowadzić cyberatak na cele w USA jako odwet za „bezprecedensowe koszty gospodarcze, które nałożyliśmy” na Rosję poprzez wprowadzone sankcje.

„To część rosyjskiego podręcznika” – dodał prezydent.

John Hultquist, wiceprezes ds. analiz wywiadowczych w firmie Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem, uważa, że cyberataki dają Rosji możliwość zadania własnych ciosów.

Rosja jest uważana za potęgę hakerską, ale jej ofensywne cyberataki od czasu inwazji na Ukrainę utrzymują się na znacznie niższym poziomie niż obawiało się wielu ekspertów. W minionych latach Rosja przeprowadziła znaczące cyberataki na Ukrainę, w tym niszczycielski atak NotPetya w 2017 r., który spowodował straty na poziomie ponad 10 miliardów dolarów na całym świecie.

Neuberger powiedziała, że rosyjskie cyberataki na Ukrainę trwają, chociaż nie podała szczegółów. Powiedziała, że administracja Bidena jasno dała do zrozumienia, że wyciągnie konsekwencje, jeśli Rosja będzie atakować USA w cyberprzestrzeni.

„Nie szukamy konfliktu z Rosją. Jeśli Rosja zainicjuje cyberatak na Stany Zjednoczone, odpowiemy” – powiedziała.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor