----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W niedzielę cofnęliśmy wskazówki naszych zegarków przechodząc na czas zimowy i zyskując w ten sposób godzinę dodatkowego snu.

Specjaliści od snu uważają, że zmiana ta może wpłynąć na zdrowe nawyki dotyczące spania i poprawić nasze zdrowie. To przechodzenie na czas letni, według nich, może mieć potencjalnie szkodliwe skutki, takie jak udary, choroby serca i powodować brak koncentracji.

„Wiosną zasadniczo tracisz godzinę snu, kiedy zegar przesuwa się do przodu w środku nocy” – powiedział dr James Wyatt, specjalista od zaburzeń snu w Rush University Medical Center. „Ale inną rzeczą, która się dzieje, jest to, że budzisz się wcześniej niż wyznacza to okołodobowy rytm ciała. Próbujesz wstać wcześniej pomimo niedoboru snu. A potem system dobowy myśli, że to dzień. Zasadniczo czas letni bardziej obciąża twoje ciało, powodując ataki serca i udary”.

Dr Sabra Abbott, specjalista medycyny snu w Northwestern Medicine, jest zwolenniczką standardowego systemu czasu.

„O wiele zdrowsze jest uzyskać więcej tego światła rano niż wieczorem” – powiedziała. „Istnieje wiele badań, które pokazują, że u osób mieszkających w zachodniej części strefy czasowej, gdzie dociera mniej światła porannego, występuje wyższy wskaźnik zachorowań na raka, a wskaźniki depresji rosną, jeśli nie ma zapewnionego tego porannego światła. Tak więc, patrząc na całą społeczność, eksperci ds. snu uważają, że czas standardowy przez całą część roku jest najlepszym rozwiązaniem”. 

jm