25 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Kwiecień to miesiąc drugiej szansy (Second Chance Month) – okazja do podniesienia świadomości na temat barier, z jakimi boryka się wiele osób, skazanych za wcześniejsze przestępstwa w momencie próby powrotu do społeczności. To także możliwość zwrócenia uwagi na polityczne rozwiązania, które mogą zapewnić takim osobom szanse na rozwinięcie i osiągnięcie swojego pełnego potencjału.

Każdego roku piętno przeszłości kryminalnej uniemożliwia milionom rodzin dostęp do podstawowych zasobów, które mogą oznaczać różnicę między zapewnieniem rodzice godnych warunków życia, a utknięciem w kole ubóstwa i recydywy. Dobre stanowiska pracy mogą być praktycznie nierealne do zdobycia w momencie, gdy 9 na 10 pracodawców sprawdza przeszłość kryminalną potencjalnych pracowników.

Jedno z badań przeprowadzonych na University of Michigan Law School wykazało, że kandydaci do pracy skazani wcześniej za przestępstwa, mają o 60 procent mniej szansy, że potencjalny pracodawca do nich oddzwoni.

Możliwości zatrudnienia stają się jeszcze bardziej ograniczone, gdy uwzględni się wymagania dotyczące licencji zawodowych, które wykluczają osoby z rekordem kryminalnym z aż 25% wszystkich miejsc pracy, niezależnie od ich kwalifikacji. Nic dziwnego, że stopa bezrobocia osób wcześniej skazanych była ponad pięciokrotnie wyższa niż wśród ogółu społeczeństwa przed pandemią.

Obecnie, pomimo rekordowej ilości dostępnych miejsc pracy, wiele kobiet – zwłaszcza tych z niższym wykształceniem i kobiet kolorowych – nadal pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wzrost zatrudnienia. Te dysproporcje tylko potęgują wyzwania, z jakimi borykają się kobiety z kryminalną przeszłością, gdy starają się znaleźć dobrą pracę.

Zbyt wiele kobiet zostało zwolnionych lub wypchniętych z rynku pracy, a ograniczone oferty pracy w branżach, w których przeważają kobiety, prowadzą do długoterminowych niepowodzeń, w tym niepewności ekonomicznej, niestabilności finansowej oraz żywności i mieszkaniowej niepewności. Gospodarka nie działała na korzyść kobiet nawet przed pandemią, a te trendy tylko wzmacniają potrzeby krytycznych inwestycji, takich jak krajowy program płatnych urlopów, który pomaga kobietom pozostać w pracy, jednocześnie dbając o swoje rodziny.

Pierwsi do zwolnienia, ostatni do zatrudnienia

Pracownicy z przeszłością kryminalną, którzy zazwyczaj są „pierwszymi do zwolnienia, ostatnimi do zatrudnienia” stoją w obliczu podwyższonego bezrobocia, znacznie przekraczającego wzrost gospodarki. Kobiety po wyrokach, które już znajdowały się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy sprzed pandemii, nie mogą sobie pozwolić na czekanie latami na pojawienie się możliwości zatrudnienia, zwłaszcza, że szanse na powrót do społeczeństwa maleją im dłużej trwa proces szukania zatrudnienia.

Miesiąc drugiej szansy to według niektórych ekspertów czas na opracowanie i wprowadzenie zasad, dających takim kobietom prawdziwą szansę na rehabilitację i przełamanie barier na rynku pracy. Jedną z takich możliwości jest automatyczne czyszczenie rekordów kryminalnych. Przepisy dotyczące czystego konta pieczętują lub niszczą rejestry karne automatycznie, bez problemów związanych z typowym procesem składania petycji, który uniemożliwia większości uprawnionych osób wyczyszczenie swoich rejestrów.

W 2018 r. Pensylwania stała się pierwszym stanem, który uchwalił prawo czystego konta, pomagając prawie milionowi ludzi w zaledwie pierwszym roku ponownie wejść na rynek pracy. Dotyczyło to między innymi Khalii Robinson, która została aresztowana i oskarżona o wykroczenie w 2006 roku. Chociaż nigdy nie została skazana, historia jej aresztowania sprawiła, że miała problemy ze znalezieniem pracy. Ale kiedy weszła w życie ustawa stanu Pensylwania, jej trwająca dekadę walka o przezwyciężenie kryminalnej przeszłości zakończyła się właściwie z dnia na dzień. Dziś Khalia prowadzi własną firmę, nie martwiąc się o wpływ, jaki jej przeszłość może mieć na jej działalność lub przyszłe możliwości zatrudnienia.

Utah, Michigan i Delaware również uchwaliły swoje własne prawa, a kilka innych stanów idzie w ich ślady. W międzyczasie ustawodawcy federalni dostrzegają potrzebę federalnych działań, poprzez ustawę Clean Slate Act, która ustanowiłaby pierwszy federalny środek w zakresie usuwania rejestrów karnych w drodze petycji i wprowadziła automatyczny czyszczenie przeszłości kryminalnej w przypadku niektórych federalnych przestępstw narkotykowych.

Przepisy zabraniałyby licencjonodawcom odmawiania licencji zawodowych wyłącznie na podstawie karalności wnioskodawcy. Podobnie, środki dotyczącej uczciwej szansy zatrudnienia zabraniałyby pracodawcom nawet pytania o przeszłość kryminalną danej osoby, dopóki oferta nie zostanie złożona lub później w procesie zatrudnienia.

Te i inne środki drugiej szansy zapewniłyby, że rosnąca liczba kobiet z przeszłością kryminalną nie zostanie wykluczona z krajowej siły roboczej. Teraz, gdy kobiety nadal ponoszą największe skutki ekonomiczne pandemii COVID-19, Miesiąc Drugiej Szansy to szansa na reformę wymiaru sprawiedliwości, która wpłynęłaby na życie kobiet i ich rodzin.  

na podstwa. Newsweek.com 

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor