----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Średnia cena za galon benzyny w USA wzrosła o 2 centy i wynosi już $3.22. To poziom rekordowy, niewidziany od 2014 roku – podaje American Automobile Association. W kilku stanach jest znacznie drożej, choćby w Kalifornii, gdzie średnia cena za galon to $4.22. W niektórych miejscach kraju przekroczyła nawet 5 dolarów.

Analitycy oceniają

Wzrost cen z tygodnia na tydzień nie jest rekordowy, ale finalna kwota już tak. Cena na dystrybutorze przyprawia kierowców o zawrót głowy, a różnica w kwocie zatankowania normalnego, użytkowego auta może wynieść nawet kilkanaście dolarów względem tego samego okresu ubiegłego roku. Eksperci uważają, że cena amerykańskiego paliwa zmierza do rekordowego poziomu odnotowanego 17 lipca 2008 roku. Za galon trzeba było wówczas średnio zapłacić $4.11. Prawdopodobne przyczyny obecnego wzrostu to niewielki wzrost popytu w połączeniu z wysoką ceną ropy naftowej.

„Globalna niepewność gospodarcza i obawy związane z łańcuchem dostaw spowodowane utrzymującą się pandemią COVID-19 mogą przyczynić się do utrzymania wysokich cen ropy naftowej" - powiedział Andrew Gross, rzecznik AAA - "Na horyzoncie może pojawić się dobra wiadomość w związku z pojawiającymi się informacjami, że OPEC (red. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) i jego sojusznicy mogą zwiększyć produkcję szybciej niż wcześniej uzgodniono". Członkowie OPEC zdecydowali w lipcu o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej o 400 tys. baryłek miesięcznie co najmniej do kwietnia 2022 roku.

Winna także pandemia

Popyt na produkty naftowe gwałtownie spadł w 2020 roku, ponieważ pandemia zamknęła gospodarki na całym świecie, skłaniając producentów do zakręcenia kurków. Chociaż od tego czasu popyt wzrósł w momencie, gdy ludzie ponownie wyjechali na drogi, a sektor biznesowy się ożywił, podaż pozostała ograniczona. Teraz producenci powoli przywracają baryłki na rynek, ale huragan Ida pogłębił nierównowagę podaży i popytu poprzez m.in. utrudnienia w wydobyciu i przerwy w samej dostawie.

„Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wahania cen benzyny jest ropa naftowa, z której pochodzi wspomniana benzyna. To paliwo kopalne zazwyczaj stanowi od 50% do 60% ceny na dystrybutorze” - dodała Jeanette McGee, rzeczniczka AAA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw kosztuje $76.76. Rok temu była to kwota niemal dwukrotnie mniejsza, wynosząca około $40.