Fundacja pozywa Chicago
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Copernicus Foundation od kliku lat stara się u władz Chicago o prawo zakupu nieczynnego budynku straży pożarnej przy 4837 N. Lipps w dzielnicy Jefferson Park. Dwa miesiące temu informowaliśmy o tym, że fundacja złożyła ofertę zakupu budynku za 300 tysięcy dolarów zapewniając jednocześnie przeprowadzenie renowacji i przebudowy budynku na swój koszt z zachowaniem oryginalnego kształtu zabytkowej budowli. Pomimo tego, władze Wietrznego Miasta zamierzają przekazać budynek prywatnemu inwestorowi za symbolicznego dolara, pomimo że jego wartość została wyceniona na kwotę 208 tysięcy dolarów. Wobec braku pozytywnej odpowiedzi ze strony władz naszej metropolii Rada Dyrektorów fundacji postanowiła pozwać „miasto” do sądu.

Poinformowała o tym dyrektor wykonawcza fundacji Kamila Sumelka oraz członkowie zarządu fundacji podczas konferencji prasowej, która 12 listopada odbyła się przed budynkiem będącym przedmiotem sporu. Prezentując projekt renowacji strażackiej remizy członek Rady Dyrektorów, architekt Zenon Kurdziel powiedział, że fundacja pragnie przywrócić budynkowi pierwotny wygląd. „Na bazie archiwalnych zdjęć przygotowaliśmy nasz projekt. Na parterze chcemy zrobić restaurację, a na piętrze cztery apartamenty. Natomiast inwestorzy, którzy starają się o darowiznę budynku od władz miasta, chcą dobudować piętro, co z pewnością zaburzy historyczny wygląd tego obiektu, który ma historyczne znaczenie”. W konsekwencji doprowadzi to nie tylko do zmiany architektonicznej budynku, ale co najważniejsze, będzie miało negatywny wpływ na możliwość organizowania w tym rejonie kolejnych edycji Festiwalu Taste of Polonia, który od ponad 40 lat odbywał się na przyległym parkingu i terenie wokół fundacji. „Obiekt jest znaczącą częścią naszego festiwalu. Bez tego budynku nie jesteśmy go w stanie bezpiecznie organizować” – powiedziała Kamila Sumelka.

Fundacja zwraca się do Polonii i wszystkich osób, którym głęboko na sercu leży dobro tej polonijnej instytucji kulturalnej o wyrażenie swojego poparcia. Można to zrobić wchodząc na stronę internetową fundacji Copernicus Center i podpisać umieszczoną tam petycję. „Jej podpisanie nie zajmie więcej niż 15 sekund. Można podpisać ją palcem na telefonie. My bardzo prosimy. Każdy głos poparcia jest na wagę złota. My musimy pokazać, że jesteśmy zwartą grupą. My chcemy, żeby nie tylko Polonia, ale całe Chicago korzystało z tego budynku przez następne lata. Jesteśmy grupą, której nie można odrzucić bez żadnego powodu i za jednego dolara oddać tak wspaniały historyczny budynek deweloperowi, który przychodzi kompletnie z zewnątrz” – apeluje Kamila Sumelka.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak