----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 listopada 2020

Udostępnij znajomym:

Sto drugą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości polscy harcerze z Wietrznego Miasta uczcili uczestnictwem w mszy świętej sprawowanej w kościele pw. Trójcy Świętej przez dyrektora misji, ks. Andrzeja Totzke oraz ks. Stanisława Fiuka z Teksasu, który wygłosił kazanie. W liturgii uczestniczyli harcerze, którzy prowadzili czytania i śpiewali psalmy. Nabożeństwo rozpoczęło wykonanie „Roty” przez chór pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego.

W swojej homilii duszpasterz nawiązał do cnót Maryi, jakimi była obdarzona oraz jej miejsca w historii narodu polskiego. Jedną z cnót, o której mówił, jest posłuszeństwo, które jest godne do naśladowania przez każdego chrześcijanina. Przypomniał zasługi dla chrześcijaństwa króla Jana III Sobieskiego, który był autorem Wiktorii Wiedeńskiej i uratował Europę przed zalewem islamu, podobnie jak Polacy zwyciężając bolszewików pod Warszawą w 1920 roku uratowali cywilizację zachodnią przez zalewem komunizmu.

Wartę przy ołtarzu trzymały harcerskie oraz weterańskie poczty sztandarowe. Gościem honorowym był wicekonsul Piotr Semeniuk. W kościelnych ławach zasiedli harcerscy działacze. W tym gronie obecna była przewodnicząca Obwodu Związku Harcerstwa Polskiego w Wietrznym Mieście, druhna Beata Chodorowska-Niebrugge, komendantka Chorągwi na Stany Zjednoczone, druhna Beata Pawlikowska, hufcowa Hufca Harcerek „Tatry”, druhna Alexis Ulankiewicz-Wagner oraz hufcowy Hufca Harcerzy „Warta”, druh Robert Kordylewski.

Nabożeństwo zakończył patriotyczny program poetycki pt. „Sztandar” w wykonaniu grupy harcerzy pod kierownictwem Barbary Ciepieli. Zasłużonym działaczom harcerskim wręczone zostały stypendia naukowe. Czeki po 1,000 dolarów otrzymali: Paulina Kłosińska, Emilia Więcek oraz Błażej Eźlakowski. Stypendiami po 2 tys. dolarów uhonorowano Oliwię Łakomy i Dawida Cieślę.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----