----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Od miesięcy konsumenci słyszą, że będą musieli robić zakupy wcześniej z powodu problemów z łańcuchem dostaw i niedostępnością najbardziej poszukiwanych towarów w nadchodzącym okresie świątecznym. Jak się okazuje, rady te należy również zastosować podczas planowania zakupów na Święto Dziękczynienia.

Na początku listopada około 400 osób zamówiło indyki z Paulina Market - dwa razy więcej niż zwykle. "Mamy już zamówienia na Święta Bożego Narodzenia, co jest rzadkością" - powiedział właściciel, Bill Begale.

Begale nie martwi się o braki. W sierpniu zamówił ponad 1,400 indyków z farmy w Minnesocie. Również sklepy spożywcze twierdzą, że nie ma powodu do paniki: żurawina i dynia w puszkach nie powinny stać się towarem deficytowym, jak papier toaletowy i środki do dezynfekcji rąk były na początku pandemii. Mimo to eksperci branżowi twierdzą, że ludzie powinni unikać planowania zakupów na ostatnią chwilę i muszą się nastawić na to, iż w sklepach zapłacą więcej.

Veronica Nigh, starsza ekonomistka w American Farm Bureau Federation, spodziewa się, że koszt typowej kolacji z okazji Święta Dziękczynienia wzrośnie mniej więcej zgodnie z prognozowanym przez Departament Rolnictwa USA wzrostem cen żywności o 3% do 4% w tym roku.

W zeszłym roku średni koszt obiadu na Thanksgiving dla 10 osób z 16-funtowym indykiem, dodatkami i domowym ciastem dyniowym wyniósł 46.90 dolarów - wynika z corocznej ankiety przeprowadzonej przez Farm Bureau. Tegoroczne szacunki nie są jeszcze dostępne, ale wzrost o 3.5% dodałby $1.64 do tej ceny.

Indyk jest najdroższą pozycją na liście zakupów Farm Bureau, stanowiąc około 40% całkowitych kosztów w zeszłym roku, a w tym roku prawdopodobnie podrożeje najbardziej.

Wzrost cen mięsa, drobiu i ryb o 10.4% spowodował wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych żywności we wrześniu o 4.5% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Ceny drobiu nie wzrosły tak bardzo jak innych mięs, ale nadal wzrost wynosił 6.1%.

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa pod koniec ubiegłego miesiąca cena hurtowa mrożonych indyków ważących od 8 do 16 funtów była o około 13% wyższa niż w zeszłym roku.

Coraz mniej indyków - coraz większe zapotrzebowanie

Produkcja indyków spada w ostatnich latach, podczas gdy popyt rośnie, ponieważ coraz więcej konsumentów gotuje w domu podczas pandemii, co wpływa na wzrost cen - powiedział wiceprezes Wells Fargo i konsultant ds. agrobiznesu Kevin Bergquist.

Producenci stoją również w obliczu wyższych kosztów. Braki w personelu spowodowały wzrost płac, a niedobór kierowców ciężarówek jest odpowiedzialny za problemy z dostawą i transportem.

Samej żywności zwykle nie brakuje. Jednak problemy w łańcuchu dostaw zakłócają proces dostarczania produktów na sklepowe półki, od problemów z pracownikami u producentów żywności i firm transportowych, po braki komponentów, takich jak opakowania.

W tym roku więcej osób niż w ubiegłym będzie planować większe spotkania w gronie rodzinnym, zwiększając popyt na artykuły związane z obchodami Thanksgiving - powiedział Peter Goldsmith, profesor i dyrektor programu zarządzania żywnością i agrobiznesem na University of Illinois w Urbana-Champaign. Chociaż konsumenci nie powinni martwić się brakami na sklepowych półkach, ostrzega ich z czekaniem do ostatniej chwili.

Dostawcy Pete's Fresh Market przyznali, że sklep nie otrzymuje tylu produktów, ile chce, chociaż firma złożyła zamówienie na najbardziej popularne w okresie Thanksgiving produkty już wiele miesięcy temu. Sieć sklepów zamierza współpracować z wieloma dostawcami, aby zapewnić się, że półki sklepowe będą odpowiednio zaopatrzone w Święto Dziękczynienia, ale w dalszym ciągu przygotowana jest na wyzwania związane z łańcuchem dostaw.

Wiele firm stara się ograniczyć problemy z dostawami zamawiając wcześnie i trzymając produkty świąteczne w magazynach tak długo, jak to możliwe.

jm