----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

To znów ten czas w roku, kiedy podnoszone są chicagowskie mosty. Chociaż jedni mogą postrzegać to jako swoistą atrakcję czy okazję do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, dla wielu kierowców ta doroczna chicagowska tradycja stanowi poważne utrudnienie w czasie porannych dojazdów do pracy.

Podnoszenie mostów w Chicago odbywa się dwa razy w roku, jesienią i wiosną. Po pierwszym jesiennym podniesieniu, mosty będą podnoszone dwa razy w tygodniu, o godz. 9:30 rano w środy i 9 rano w soboty, aż do 13 listopada.

Czemu ma służyć?

Mosty wzdłuż głównych i południowych odgałęzień rzeki Chicago są podnoszone jesienią, aby umożliwić żaglówkom i innym łodziom rekreacyjnym powrót z otwartych wód jeziora Michigan do ich zimowych przystani. Ten sam proces, tylko w odwrotnej kolejności, zachodzi wiosną, kiedy łódki wracają na jezioro Michigan, aby ich właściciele mogli cieszyć się czasem spędzanym na wodzie.

W sumie podczas odbywającego się dwa razy w roku procesu podnoszonych jest 27 mostów na następujących ulicach: Jean Baptiste Point DuSable Lake Shore Drive, Columbus Drive, Michigan Avenue, Wabash Avenue, State Street, Dearborn Street, Clark Street, LaSalle Street, Wells Street, Franklin Street, Lake Street, Randolph Street, Washington Street, Madison Street, Monroe Street, Adams Street, Jackson Boulevard, Van Buren Street, Congress Parkway, Harrison Street, Roosevelt Road, 18th Street, Canal Street, Cermak Avenue, Halsted Street, Loomis Avenue oraz Ashland Avenue.

Według Departamentu Transportu w Chicago, jeśli żaden właściciel łodzi nie zaplanował przepływania pod jednym z wymienionych mostów w danym dniu, most nie zostanie zaplanowany, aż do następnego wyznaczonego terminu.

Ile trwa?

Mosty są zwykle podnoszone pojedynczo, a każde podnoszenie zajmuje około 8 do 12 minut.

Urzędnicy ds. transportu w Chicago poinformowali, że z powodu trwających prac most Jean Baptiste Point DuSable Lake Shore Drive może mieć „większe niż zwykle opóźnienia”. Departament wezwał kierowców do wybierania alternatywnych tras, aby uniknąć opóźnień.

jm