Kolejna grupa otrzyma szczepionki
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wraz ze wzrostem federalnych dostaw szczepionek, Illinois jeszcze w tym miesiącu rozpocznie szczepienia osób w wieku 16 lat i starszych, które cierpią na przewlekłe choroby, ale wcześniej nie kwalifikowały się do uzyskania szczepionki – poinformował w środę gubernator Pritzker.

„Tak szybko, jak tylko uzyskamy wystarczającą liczbę szczepionek, nie zamierzamy tracić czasu, aby móc ochronić najbardziej narażoną część naszej populacji” – poinformował gubernator. „Osoby poniżej 65. roku życia posiadające współistniejące choroby, osoby, które przeżyły nowotwory, cierpią na choroby serca, mają podwyższone ryzyko poważnych powikłań lub śmierci, jeśli zachorują na Covid-19”.

Rozszerzenie zakresu kwalifikacji podczas etapu 1B jest zgodne z wytycznymi Centers for Disease Control and Prevention i może ulec zmianie w miarę rozwoju sytuacji – twierdzi biuro gubernatora.

Już od 25 lutego będą mogły zostać zaszczepione osoby, które cierpią na następujące schorzenia: nowotwory, przewlekła choroba nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, choroby serca, niedokrwistość sierpowata, choroba płuc i otyłość. Kwalifikują się również osoby o obniżonej odporności po przeszczepie narządów oraz kobiety w ciąży.

„Ten ruch przybliża nasz stan do punktu, w którym szczepionka będzie szeroko dostępna dla wszystkich, którzy jej chcą” – powiedział Pritzker. „W międzyczasie zachęcam wszystkich mieszkańców Illinois do noszenia maseczek i stosowanie się do środków łagodzących, aby więcej naszych sąsiadów zachowało zdrowie i życie do czasu, gdy nadejdzie ich kolej szczepień”.

Administracja gubernatora będzie współpracować z lokalnymi oddziałami zdrowia i dostawcami usług zdrowotnych w całym stanie, aby uwzględnić te dodatkowe grupy w planach szczepień. Wydziały zdrowia, które zasadniczo zakończyły szczepienia osób kwalifikujących się w ramach fazy 1B przed 25 lutego, będą mogły wcześniej rozpocząć szczepienia osób ze współistniejącymi chorobami.

Komisarz chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, doktor Allison Arwady chciałaby, aby zaszczepionych zostało jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie, ale dodaje, że miasto otrzymuje ilość szczepionek wystarczającą dla zaledwie od 5 do 10% mieszkańców, którzy już się kwalifikują. Jednak rozszerzenie zakresu szczepień może mieć sens w innych częściach Illinois, gdzie jest wystarczająca podaż.

„Jednak tutaj w Chicago, jeśli zaczniemy dodawać kolejne grupy osób, utrudnimy uzyskanie szczepionki tym, którzy już się kwalifikują” – powiedziała. „Utrudniłoby nam to zapewnienie ich osobom powyżej 65. roku życia. Utrudniłoby nam to dostarczenie ich społecznościom, które najbardziej ucierpiały, ponieważ zmniejszyłoby to ilość dostępnych szczepionek”.

Zgodnie z miejskim planem, wszyscy niezbędni pracownicy oraz osoby w wieku powyżej 16 lat z istniejącymi problemami zdrowotnymi, będą mogli się zaszczepić od 29 marca, jeśli podaż będzie wystarczająca.

Arwady dodała, że do kolejnej fazy szczepień zakwalifikowałoby się ponad 900,000 mieszkańców miasta. Chicago nawet nie znajduje się blisko uzyskania odpowiedniej liczby szczepionek, aby sprostać takiemu zapotrzebowaniu. Miasto otrzymuje około 6,000 dawek szczepionki każdego dnia, co oznacza wzrost o ok. 300 dawek.

jm