Mikołajki Konsulatu Generalnego RP
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Każdego roku w okresie świat Bożego Narodzenia Konsulat Generalny RP w Wietrznym Mieście organizował świąteczne spotkanie z uczniami szkół sobotnich. W tym roku ze względu na pandemię nie było możliwości zorganizowania spotkania z dziećmi w siedzibie polskiej placówki dyplomatycznej, ale konsulat przygotował z tej okazji dwie niespodzianki.

Pierwszą był film „Gdzie jest Mikołaj”, w którym młodzi artyści z Warsztatów Teatralnych „Little Stars” Agaty Palecznej wystawili spektakl o poszukiwaniu św. Mikołaja. Został on udostępniony na różnych platformach elektronicznych 6 grudnia. Drugą były paczki dla ponad 200 uczniów reprezentujących różne placówki szkolne. 12 grudnia w siedzibie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago wicekonsul Piotr Semeniuk przekazał prezenty Mikołajowi, aby wręczył je uczniom, którzy osobiście dotarli do siedziby zrzeszenia lub odebrane zostały przez nauczycieli.

„W polskiej tradycji wiemy, jak wygląda św. Mikołaj. Wiemy, że jest to postawna osoba w stroju biskupim. I w takiego Mikołaja wcielił się dzisiaj Jacek Pawlina z grupy teatralnej pani Agaty Palecznej. Bardzo dobrze, że przekazujemy tę polską tradycję dzieciom. Co roku spotykaliśmy się w konsulacie, ale ta trudna sytuacja wymogła inne rozwiązania. Jestem niemiernie szczęśliwy, że chociaż w ten sposób mogliśmy przekazać życzenia od władz polskich. Chciałem podziękować pedagogom i rodzicom, że w tych trudnych warunkach dbają o to, żeby dzieci uczyły się języka polskiego, historii i geografii Polski. Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce, które jest reprezentantem środowiska nauczycielskiego pragnę podziękować za to, że tak bardzo troszczy się o polskich uczniów i ich wykształcenie” – powiedział wicekonsul Piotr Semeniuk. W rozdawaniu prezentów Mikołajowi pomagał również prezes ZNP Tadeusz Młynek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak