----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Zwykle po Halloween tysiące ton wyrzucanych dyń, wcześniej zdobiących trawniki jako przerażające lampiony, ląduje na wysypiskach śmieci, gdzie ostatecznie ulegną rozkładowi i przyczynią się do emisji metanu.

Ta upiorna statystyka stała się inspiracją dla organizowanego co roku wydarzenia Pumpkin Smash, które ma zachęcać ludzi do kompostowania swoich dyń zamiast ich wyrzucania.

Organizacja Scarce zorganizowała swój pierwszy zbiór dyń w 2014 roku, zbierając prawie 10 ton na kompost. Do 2020 roku, z wykorzystaniem 49 uczestniczących obiektów ilość ta wzrosła do 159 toń.

W 2021 Scarce zamierza kontynuować ten sukces, przypominając, że 6 listopada mieszkańcy Chicago mogą zostawić swoje dynie w dziesiątkach wyznaczonych w rejonie miasta miejsc (więcej informacji można znaleźć tutaj)

29

Dynie nie mogą mieć na sobie naklejek, brokatu ani żadnego rodzaju syntetycznych ozdób, należy również usunąć z nich świeczki. Dopuszczalne są te ozdobione farbami na bazie wody.

Chociaż ludzie stają się coraz bardziej świadomi potrzeby usuwania odpadów żywnościowych z wysypisk, eksperci z Illinois Extension ostrzegają przed pojawiającymi się w mediach społecznościowych sugestiami, między innymi, aby pozostawić dynie na polach lub obszarach naturalnych dla dzikiej przyrody lub nakarmić udomowione zwierzęta.

Nie jest to dobre z kilku powodów. Po pierwsze, wyrzucanie czegokolwiek na własność prywatną lub rezerwat przyrody jest niezgodne z prawem. Poza konsekwencjami prawnymi, dynie mogą zdusić rodzime rośliny i prawdopodobnie będą spleśniałe po wyrzuceniu, tworząc niezdrowe mikrośrodowisko, w którym są porzucane.

W przypadku zwierząt, ponieważ dynia nie jest częścią ich regularnej diety, może powodować problemy z trawieniem. Również wszelkiego rodzaju ozdoby, farby czy spraye wykorzystywane przy tworzeniu lampionów mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt.

jm