30 marca 2020

Udostępnij znajomym:

Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa lekarze i eksperci opracowali szereg zaleceń związanych z zachowaniem higieny. Okazuje się, że noszenie soczewek kontaktowych może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Naukowy apelują – „Jeżeli możecie, noście okulary”. Powodów i dowodów jest co najmniej kilka, a najważniejszy z nich dotyczy częstego dotykania oczu przez osoby, które używają potocznie zwanych „kontaktów”. W zwalczeniu tego szczególnie niebezpiecznego w obecnych czasach nawyku pomogą tradycyjne okulary.

„Rozważcie noszenie okularów częściej, zwłaszcza jeżeli macie odruch częstego dotykania okolic oczu. Zastąpienie soczewek okularami może zmniejszyć podrażnienia i zapobiec dotknięciu twarzy” - radzi dr Sonal Tuli z AAO(American Academy of Ophthalmology)

Naukowcy twierdzą, że dotykanie oczu przez osoby używające soczewek to normalna, mimowolna reakcja organizmu na ciało obecne znajdujące się w tym narządzie, jednak może to doprowadzić do poważnych konsekwencji – zakażenia koronawirusem. „Najpierw dotkniesz oka, później innego miejsca twarzy lub ciała. Jeśli zapomnisz o umyciu rąk, zwiększasz ryzyko infekcji” – ostrzega okulista dr Thomas Steinemann z MetroHealth Medical Center w Cleveland. Koronawirus może atakować organizm przez błony nie tylko ust i nosa, ale także oczu. Jeżeli nie jest możliwe całkowite zrezygnowanie z soczewek kontaktowych, warto używać wyłącznie tych jednodniowych, które po powrocie do domu można z czystym sumieniem wyrzucić. Osoby korzystające z tradycyjnych okularów są w znacznie lepszej sytuacji, ponieważ szkła są ochroną przed kropelkową drogą zakażania, ale także i w tym przypadku obowiązują zasady higieny – okulary należy myć i dezynfekować tak często, jak to możliwe. Jest jeszcze jeden problem, noszenie soczewek kontaktowych być jednym z powodów zapalenia spojówek, a ten objaw został zdiagnozowany jako jeden z występujących przy zakażeniu COVID-19. Raporty z całego świata pokazują, że u około 1-3% procent osób z koronawirusem zostało stwierdzone zaczerwienienie gałek ocznych.

Środowisko oka jest wilgotne, przez co jest komfortowym miejscem dla wirusów. Istnieje wiele mikroorganizmów, które mogą bytować w spojówce albo przykleić się do soczewki kontaktowej” – tłumaczy William Schaffner, profesor chorób zakaźnych Vanderbilt University School of Medicine w Nashville. Jeżeli nie występują inne symptomy choroby, zbagatelizować infekcję COVID-19 można więc bardzo łatwo.

FK

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor