----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wietrzne Miasto otwiera się na duże wydarzenia na znak końca pandemii – chodzi przede wszystkim o Chicago Auto Show czy festiwal Lollapalooza. Teraz organizatorzy Parady Równości poinformowali, że po przerwie wymuszonej epidemią impreza w tym roku się odbędzie, ale później niż zwykle. Przeważnie organizowana była w ostatnią niedzielę czerwca, teraz zgodnie z harmonogramem korowód wyruszy 10 października.

Organizatorzy zaznaczają, że przeniesienie terminu będzie miało charakter jednorazowy ze względu na obawy o bezpieczeństwo uczestników i mieszkańców Chicago, a większa liczba zaszczepionych jesienią osób pozwoli na zorganizowanie imprezy z większym rozmachem. Trasa tegorocznego korowodu pozostaje niezmienna – rozpocznie się przy Montrose i Broadway, następnie uczestnicy będą kierować się na południe do Broadway i Halsted, dalej Halsted do Belmont. Później Broadway w kierunku Diversey, aż do punktu końcowego przy Cannon Drive.

Kolejne edycje bez zmian

Docelowo wydarzenie odbywać się będzie bez zmian – w lecie. Wiadomo już, że w 2022 roku korowód przejdzie chicagowskimi ulicami 26 czerwca. Mimo przełożenia daty tegorocznej edycji organizatorzy parady zachęcają, aby nawet w tym roku celebrować prawa osób o odmiennej orientacji właśnie w czerwcu.

Magiczny czerwiec

Czerwiec to najważniejszy miesiąc dla społeczności LGBT na całym świecie. To Miesiąc Dumy ,czyli tzw. Pride Month. Coroczna uroczystość odbywa się na ulicach większości miast nie tylko w Stanach Zjednoczonych zwykle w formie parady celebrującej tożsamość i dumę ze swej orientacji. Swoje prawa manifestują lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe.  

„Parada powinna odbywać się na początku miesiąca wyjątkowo ważnego dla społeczności LGBTQ. Będziemy świętować naszą rolę w tej historii i zachęcać wszystkich do odkrywania naszej historii i zobaczenia całej drogi, którą przeszliśmy, aby być tu, gdzie jesteśmy” – przekazali organizatorzy.

Chicago przyjazne LGBT

Festiwal miłości i tolerancji organizowany jest w Chicago od 1970 roku. Jedyną przerwą była ta ubiegłoroczna, kiedy to impreza została zorganizowana w formie wirtualnej. Tegoroczna edycja będzie 52. paradą odbywającą się w Chicago. W 2019 roku wzięło w niej udział ponad milion osób, a w charakterze marszałka wystąpiła Lori Lightfoot - to pierwszy burmistrz oficjalnie przyznający się do homoseksualizmu. Wzięła udział w wydarzeniu wspólnie ze swoją żoną, Amy Eshleman.

Początki rewolucji

Parady na całym świecie są konsekwencję zamieszek w Stonewall Inn – nowojorskim barze dla gejów, do których doszło ponad pół wieku temu. Podczas marszów organizowanych obecnie uczestnicy oddają hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Zamieszki Stonewall (zwane również powstaniem Stonewall lub buntem Stonewall) były serią spontanicznych, gwałtownych demonstracji członków społeczności gejowskiej (LGBT) przeciwko nalotowi policji, który miał miejsce we wczesnych godzinach porannych 28 czerwca 1969 roku w Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Są one powszechnie uważane za najważniejsze wydarzenie prowadzące do ruchu wolnościowego gejów. Także od momentu tych wydarzeń czerwiec zaczął być uznawany za Miesiąc Dumy dla społeczności homoseksualnej. 

fk