----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W minioną niedzielę, w klasztorze ojców karmelitów bosych w Munster Indiana odbyła się celebracja setnej rocznicy istnienia Placówki 40. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Hammond Indiana.

Na obchody rocznicowe złożyła się msza św. i okolicznościowe przyjęcie w sali spotkań ojców karmelitów. Nabożeństwo dziękczynne w intencji zmarłych i żyjących członków Stowarzyszenia odprawił kapelan organizacji, o. Franciszek Czaicki w asyście honorowego kapelana, o. Wacława Lecha, który wygłosił kazanie poświęcone męstwu polskich weteranów na frontach II wojny światowej, dla których po jej zakończeniu Stany Zjednoczone stały się drugą ojczyzną.

Gościem honorowym obchodów byli: konsul Agata Grochowska, komendant Placówki 90. SWAP Andrzej Jańczak, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Indiana, Steve Tokarski, prezes Klubu Pułaskiego Eugeniusz Uliński oraz prezes Polish American Heritage Gerald Tarka.

Placówkę utworzyli powracający z Polski weterani Błękitnej Armii. Została zarejestrowana 5 maja 1921 roku. Jej pierwszym komendantem został Władysław Paluch.

79 DSC 0249

Komendant Placówki 40. SWAP Józef Kasprzycki

W ciągu 100 lat istnienia do organizacji należało 118 członków. Przy Placówce w 1936 roku założony został Korpus Pomocniczy Pań. Obecnie organizacja liczby siedmioro członków. Dwóch weteranów: komendant Józef Kasprzycki i jego zastępca Henryk Pyszka oraz pięcioro członków „Heritage Members”: Ewa Chmielewski, Arthur Chmielewski, Iwona Palus, Jan Leszczewski oraz Irena Sybilska, która jest również prezesem KPP. W 1943 roku weterani weszli w posiadanie dwupiętrowego budynku, który był siedzibą organizacji do 2002 roku. Mieściła się tam również siedziba klubu piłkarskiego „Polonia” i polonijnej szkoły sobotniej. Odbywały się w nim zebrania, zabawy, wiece, występy artystyczne i konferencje. Przy SWAP działało kółko dramatyczne. Weterani uczestniczyli w obchodach świąt narodowych i kościelnych. Placówka należy do Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W zastępstwie organizatorki obchodów, Ireny Sybilskiej, która się rozchorowała i nie mogła w obchodach uczestniczyć, mówił o historii Placówki kapelan, przeor karmelu o. Franciszek Czaicki.

Dla upamiętnienia rocznicowych obchodów wybity został Medal 100-lecia, którym zostali wyróżnieni członkowie Placówki: Józef Kasprzycki, Henryk Pyszka, Ewa Chmielewska i Irena Sybilska oraz długoletnie członkinie Korpusu Pomocniczego Pań: Czesława Martinez, Weronika Szprychel, Ksenia Moneta i Maria Żmigrodzka. Medalem został także uhonorowany konsul Piotr Semeniuk. Wyróżnienie odebrała konsul Agata Grochowska, która w imieniu władz Rzeczpospolitej Polskiej przekazała weteranom gratulacje i podziękowania za walkę o wolność Polski.

Weterani otrzymali również życzenia od Zarządu Głównego SWAP i zarządu krajowego „Korpusianek”. Odczytał je Andrzej Jańczak, komendant Placówki 90. SWAP. W imieniu prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszka Spuli, życzenia przekazał prezes wydziału stanowego KPA w stanie Indiana Steve Tokarski. Okolicznościową proklamację przekazał gospodarzom prezes Polish Amercian Heritage Gerald Tarka. W imieniu Klubu Pułaskiego życzenia dalszej działalności złożył Zbigniew Baczkowski.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP