----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Osiemnastego lutego w kościele pw. św. Władysława w Chicago odprawiona została msza pogrzebowa za spokój duszy zmarłego 16 grudnia znakomitego muzyka jazzowego Włodka Zuterka, wirtuoza trąbki oraz znakomitego naśladowcę i odtwórcę muzyki Louisa Armstronga.

69

Zmarły ukończył wydział jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał w Katowickiej Orkiestrze Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Miliana. Na X Festiwalu Jazzowym „Złota Tarka” otrzymał wyróżnienie. W Wietrznym Mieście wylądował w 1978 roku. Tutaj stworzył popularną grupę jazzową „Dixi King”, z która koncertował ponad 20 lat. Przez kilkanaście lat występował w popularnym klubie „Ambasador”. Występował na organizowanych przez Tadeusza Żaczka z Towarzystwa Przyjaciół Krakowa „Zaduszkach Jazzowych”. W czasie Igrzysk Olimpijskich w Atlancie przez dwa tygodnie czarował swoja grą bywalców polonijnego miasteczka olimpijskiego. Występował na licznych koncertach charytatywnych na rzecz chorych dzieci. Jego muzykę z pewnością zapamiętają i będą wspominać uczestnicy urządzanych na Jackowie wieczerzy wigilijnych dla bezdomnych, samotnych i biednych. Był znakomitym naśladowcą gry i śpiewu Louisa Armstronga, co w środowisku artystycznym przyniosło mu przydomek polski „Louis Armstrong”.

70

Po nabożeństwie grupa jego sympatyków i znajomych zebrała się na wieczorze wspomnień w restauracji „Hunters”. O zmarłym Muzyku mówili między innymi występująca w „Ambasadorze” wspólnie z Nim wieloletnia solistka Barbara Błasik oraz drugi ze znakomitych polonijnych trębaczy Sławomir Maciejczyk, który zagrał kilka ulubionych przez zmarłego utworów. Dla śpiewaka Eugeniusza Ballarina śp. Włodek Zuterek był człowiekiem, który bez reszty poświęcił się muzyce. Artysta fotografik Krzysztof Babiracki nie mógł się pogodzić z myślą, że nie udało mu się namówić Zmarłego na sesję zdjęciową. Odeszła legenda polonijnego jazzu. Muzyka w charakterystycznym czarnym kapeluszu na głowie z nieodłączna trąbką w ręku, z pewnością będzie przypominała jego muzyka.

71

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----