Rewia urody, wiedzy, polskości i patriotyzmu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Laureatka tegorocznych wyborów na Królową Parady 3 Maja Paulina Kosińska ma 20 lat i jest studentką trzeciego roku wydziału biznesu na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Działa charytatywnie w klubie polskim na uczelni. Wiedzę o Polsce i znajomość języka polskiego poznawała w domu oraz Polskiej Szkole Sobotniej im. Tadeusza Kościuszki. Od ośmiu lat działa w harcerstwie. Jest instruktorem i przyboczną w drużynie wędrowniczek „Młody Las”. Polskie tańce ludowe poznawała i ćwiczyła w harcerskich zespołach „Orlęta” i „Lechici” oraz działającym przy parafii pw. Świętej Trójcy zespole „Lajkonik”. Jest tłumaczem języka angielskiego dla polskich pacjentów kliniki dermatologicznej Chicago Skin Clinic. Uwielbia tańczyć, śpiewać i zwiedzać świat. W dorosłym życiu chciałaby pracować na stanowisku menedżerskim w instytucji medycznej.

DSC 0233

Królowa Parady 3 Maja 2021 Paulina Kosińska

„Jestem szczęśliwa, że to już koniec, że już nie mam tremy. Bardzo się stresowałam, ale jestem bardzo szczęśliwa i zadowolona, że jako Królowa Parady 3 Maja będę miała okazję promować Polskę i polskość w amerykańskim społeczeństwie. Uważam, że będę bardzo godnie reprezentowała Polonię chicagowską i Komitet Obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja we wszystkich wydarzeniach, które nas czekają w tym i następnym roku. Jestem wdzięczna moim rodzicom za wsparcie i pomoc. Przed konkursem moja mama bardzo dużo ze mną ćwiczyła. Była prawdziwym motywatorem do działania. Dopingowała mnie do uczestnictwa w życiu środowiska polonijnego. Zawsze podkreślała, że znajomość języka polskiego, kultury i historii kraju mojego pochodzenia jest niezwykle ważna i pomocna w dorosłym życiu i chciała, żebym pokazała to na wyborach królowej, bo chcemy, aby Polonia chicagowska była świadoma, ile jest różnych organizacji, do których można należeć, i że trzeba się do nich zapisywać i działać. Mam starszą siostrę i młodszego brata. W domu mówimy po polsku i SMS-y też piszemy po polsku” – powiedziała po ceremonii koronacji Paulina Kosińska.

DSC 0225

Od lewej: II Dama Dworu Katarzyna Giba, Królowa Parady Paulina Kosińska, organizatorka konkursu Ewa Rumińska, II Dama Dworu Gabrielle Piechota, ulubienica publiczności Agnieszka Danilowska i I Dama Dworu oraz Miss Obiektywu Monica Lebensztejn

Dla siedmioosobowej komisji konkursowej pracującej pod przewodnictwem dr Łucji Mirowskiej-Kopeć wyłonienie laureatek wcale nie był zdaniem łatwym. „Było bardzo emocjonująco. Mieliśmy pięć kandydatek, więc troszeczkę inaczej te wybory przebiegły. Nie odrzucaliśmy po pierwszej rundzie nikogo, tylko wszystkie dziewczęta były ocenianie do ostatniej konkurencji. Muszę powiedzieć, że poziom był ogromnie wyrównany. Dziewczyny były fantastyczne. Przepięknie mówiły po polsku bez względu na to, czy były urodzone w Polsce czy tutaj. Zaprezentowały ciekawe talenty. Pięknie odpowiadały na pytania, pięknie się poruszały. Jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia, ale udało nam się ustalić werdykt, z którego chyba wszyscy są zadowoleni, co nas bardzo cieszy”.

DSC 9341

Katarzyna Giba znakomicie rysuje

Tę opinię pani przewodniczącej potwierdził dyrektor z biura skarbnik powiatu Cook Marii Pappas Paweł Kawa, który po raz drugi miał okazję wystąpić w roli jurora. „Ten konkurs jest znakomitą okazją do wyboru dziewczyny, która potrafi reprezentować polonijne środowisko i łączyć Polaków, aby byli razem. Wybór nie należał do łatwych, bo było pięć kandydatek, które znakomicie sobie radziły na każdym poziomie konkursu. Zadaniem jurorów było wybranie tej jednej i mam nadzieję, że to nam się znakomicie udało”.

Również zasiadający w komisji członek Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Ogórek przyznał, że pomimo małej liczby uczestniczek podjęcie decyzji końcowej wcale nie należało do łatwych. „Przede wszystkim chciałbym dziewczętom bardzo serdecznie pogratulować i podziękować, że pomimo panujących trudności zgodziły się wystąpić w tym konkursie, żeby reprezentować środowisko polonijne na zewnątrz. To jest naprawdę wyjątkowa sytuacja, że wszystkie uczestniczki mówiły pięknie po polsku. Może w niektórych momentach można by się przyczepić do akcentu, ale to naprawdę miało niewielkie znaczenie. Co bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, to merytoryczność odpowiedzi na zadawane pytania konkursowe. Okazuje się, że nie tylko mamy piękną młodzież, ale na równi z urodą idzie inteligencja i wiedza” – podkreślił dyrektor Ogórek.  

DSC 8880

Konkurs rozpoczął pokaz w sukienkach ślubnych

O koronę rywalizowały ponadto: Monica Lebensztejn, zdobywczyni tytułu I Damy Dworu oraz Miss Photo. Po raz pierwszy w historii jury zadecydowało o tym, że tytuł II wicemiss otrzymały dwie uczestniczki – Katarzyna Giba i Gabrielle Piechota. Piąta z dziewcząt, Agnieszka Danilowska uzyskała największe uznanie widzów konkursowej gali. Uczestniczki prowadzonego przez Łukasza Dudkę konkursu odpowiadały na pytania z zakresu znajomości spraw polonijnych i historii Polski oraz jak widzą swoją rolę w przypadku zdobycia korony. Wystąpiły w sukienkach ślubnych oraz kreacjach wieczorowych z salonu Beaty Wolczynskiej. W prezentacji wspomagali je panowie Patryk Jabłoński i Michał Klempka.

Laureatka pierwszego miejsca otrzymała stypendium w kwocie 2 tysięcy dolarów ufundowane przez właścicieli sieci sklepów delikatesowych „Montrose Deli”, Halinę i Stanisława Urbaniaków. Pierwsza wicemiss wyszła z konkursu zasobniejsza o stypendium w kwocie 1,500 dolarów ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, certyfikat na 500 dolarów za zdobycie tytułu Miss Foto ufundowany przez właścicieli delikatesów „Alex Super Deli”, a także stypendium w kwocie 1,000 dolarów oraz trzymiesięczny staż dziennikarski w Radiu 1030 AM i TV „Polvision” od Waltera Kotaby. Laureatki tytułu drugiej wicemiss otrzymały stypendia w kwocie tysiąca dolarów ufundowane przez Joannę Piątek z „Forum Mortage Bancorp”, a ulubienica publiczności odebrała czek na 500 dolarów od Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego oraz certyfikat na usługi fryzjerskie w „Hair Design Studio”.

DSC 9517

Na parkiecie tancerze z grupy „Super Stars”

W imieniu władz Rzeczpospolitej Polskiej okolicznościowe Dyplomy Uznania wręczył uczestniczkom wicekonsul Piotr Semniuk, który wyręczył obecną na rozpoczęciu imprezy konsul Małgorzatę Bak-Guzik. Zaszczytu koronacji swojej następczyni dostąpiła ustępująca posiadaczka królewskiego diademu Żaneta Marcinik w asyście Drugiej Damy Dworu Natalii Salamon oraz organizatorki konkursu Ewy Rumińskiej. Stypendia wręczał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja Jan Kopeć w asyście przedstawicieli firm sponsorujących nagrody.

DSC 9961

Dyplomy uznania wręczył wicekonsul Piotr Semeniuk

Dodatkowo wszystkie uczestniczki zostały obdarowane talonami na kwotę 500 dolarów w przypadku zakupu sukienek ślubnych w salonie „Laurel Bridal Gallery” Beaty Wolczyńskiej, wyrobami jubilerskimi z salonu „Keswick”, oraz kwiatami i prezentami ufundowanymi przez Komitet Organizacyjny Parady. Oprawę fotograficzną zapewniło zaprzyjaźnione „Kaplon Studio” oraz Andrzej Brach i Piotr Psiuk. Spektakl wyreżyserowała Alina Kruk-Velazquez przy współpracy z ABC Dance Academy.

Nad makijażem uczestniczek czuwała Katarzyna Walat-Curlej, a o fryzury zadbała Jolanta Ptasińska. W części artystycznej wieczoru wystąpili tancerze z działającego pod egidą Związku Klubów Polskich zespołu „Wawele” Krystyny Sanakiewicz oraz grupa tańca współczesnego „Super Stars” z Elite Dance Studio Grzegorza Rykowskiego.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak