Sekretarz stanu Jesse White z tytułem Przyjaciela Polonii
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jednym z akcentów obchodów trzeciomajowych w Chicago jest przyznanie tytułu Przyjaciela Polonii (Friends of Poland). W tym roku Komitet Organizacyjny Parady wyróżnił nim sekretarza stanu Illinois Jesse White’a.

Wręczając wyróżnienie przewodniczący Komitetu Obchodów Parady Jan Kopeć powiedział, że sekretarz White wspiera polską grupę etniczną. Uczestniczy w polskich świętach narodowych oraz wielu innych spotkaniach rocznicowych na terenie chicagowskiej metropolii. Od wielu lat bierze udział w Paradzie 3 Maja, dając wraz z grupą sportowców pokaz skoków i akrobacji.

Jesse White dziękując za wyróżnienie powiedział, że bardzo sobie je ceni. „Jestem ogromnie zaszczycony tą znakomitą nagrodą. Umieszczę ją na ścianie w swoim biurze tak, żeby wszyscy widzieli” – podkreślił. Wspomniał znakomitą polską kuchnię, dzięki której ma swoim sercu dużo miłości do Polski i Polaków. Próbował uczyć się języka polskiego, ale przyznał, że jest to bardzo trudny język. Lubi słuchać polskiej muzyki, a szczególnie polkowych utworów granych kiedyś przez Władysława Jagiełłę „Małego Władzia”. Kocha polską kulturę i w głębi serca czuje się przyjacielem Polonii. Sekretarz zaapelował do naszych rodaków o wspólne działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa. Wspomniał o nowym projekcie Temporary Visitor Driver’s License (TVDL), który ułatwi życie osobom przyjezdnym nieposiadającym prawa jazdy.

„Wierzę, że powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by uczynić ten świat lepszym miejscem” – powiedział laureat opuszczając siedzibę swojego zastępcy i kandydata na burmistrza miasteczka Norridge Toma Benigno, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnienia. W uroczystości wziął również udział burmistrz miasteczka Schiller Park Nick Caiafa, który zatrudnia w swoim biurze polski personel i wspiera Polaków. Szczególnie blisko współpracuje z Fundacją Dar Serca pomagając w akcjach zbiórki funduszy na rzecz fundacji.

Pomimo że tegoroczna 130. Parada 3 Maja ponownie odbędzie się wirtualnie, to imprezy towarzyszące są planowane i organizowane. Odbędzie się konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży z nagrodami. Kolejnym przedsięwzięciem będzie konkurs na najładniej przybraną posesję, do udziału w którym organizatorzy zapraszają całą Polonię. W niedzielę 25 kwietnia w sali bankietowej Lone Tree Manor odbędą się wybory królowej parady, które nie doszły do skutku w roku ubiegłym. Zaplanowano uroczystość podniesienia flagi, złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz mszę św. w kościele pw. Trójcy Świętej.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak