----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Wniosek o bankructwo władze spółki złożyły w ubiegły piątek, wykorzystując do tego rozdział 11 Kodeksu Upadłościowego Stanów Zjednoczonych. Amerykański detalista zniknie z rynku po niemal 120 latach działalności. Przyczynił się do tego koronawirus, ale sytuacja finansowa firmy od dawna była w fatalnej kondycji. Pandemia była więc gwoździem do trumny.

Wspomniany rozdział 11 daje możliwość przeprowadzenia procesu restrukturyzacji, ale 846 sklepów tej sieci tak czy inaczej zostanie zamkniętych. Zarząd JCP pożyczył w sumie 450 milionów dolarów na bieżącą działalność handlową i poprawę sytuacji finansowej. Całkowity dług firmy eksperci szacują na ok. 4 miliardy dolarów.

„Do momentu wybuchu tej pandemii poczyniliśmy znaczne postępy w odbudowie firmy w ramach naszego wewnętrznego procesu odbudowy, a wysiłki przynosiły już pierwsze owoce. Wdrożenie planu restrukturyzacji finansowej w procesie nadzorowanym przez sąd jest najlepszą drogą do zapewnienia, że J.C. Penney będzie nadal korzystać ze swojej ponad 100-letniej historii, aby służyć naszym klientom przez kolejne dziesięciolecia” – powiedziała Jill Soltau, dyrektor generalny JCP.

Rozdział 11 Kodeksu Upadłościowego jest coraz częściej stosowany przez amerykańskie przedsiębiorstwa także dzięki ustawie o reorganizacji małych firm (Small Business Reorganization Act), która weszła w życie w lutym. Spółki mogą przejść proces pod ochroną sądu upadłościowego. Prawo ma na celu umożliwienie właścicielom zachowania własności, zamiast utraty firmy na rzecz wierzycieli, co zwykle ma miejsce na podstawie rozdziału 11. Prawo usprawnia również proces reorganizacji i zwalnia firmy z opłat adwokackich.

W przesłanym oświadczeniu spółka poinformowała, że niektóre sklepy będą otwarte jako punkty służące do odbioru osobistego zakupionych produktów. Wartość rynkowa J.C. Penney spadła o 83 proc. od początku roku, a spółka jest czwartym detalistą, który w ostatnim czasie złożył wniosek upadłość. Poprzednio zrobiły to m.in. J.Crew i Neiman Marcus.

Sytuacja firmy powinna wyjaśnić się w ciągu najbliższych miesięcy. Pożyczkodawcy i przyszli inwestorzy muszą mieć pewność, że JCP to stabilne przedsiębiorstwo z perspektywami na wolnym rynku. Na jego korzyść z pewnością przemawia historia i renoma - pierwszy sklep J.C. Penney został otwarty w 1902 roku w Kemmerer w stanie Wyoming.

FK