Śnieg, deszcz, lód czy powodzie… co czeka mieszkańców Illinois?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Oczekuje się, że duża część Illinois doświadczy w ten weekend zimowej aury, a prognozy pokazują, że w zależności od części stanu, mieszkańcy powinni przygotować się na lód, marznący deszcz, śnieg albo mieszkankę niektórych lub wszystkich tych zjawisk.

Agencja Zarządzania Kryzysowego w Illinois ostrzega, że zimowa pogoda w najbliższy weekend może stanowić połączenie tego wszystkiego, a mieszkańcy powinni przygotować się na zmieniające się i niekorzystne warunki pogodowe.

Pełniąca obowiązki dyrektora Illinois Emergency Management Agency, Alicia Tate-Nadeau, powiedziała, że przy obecnym nasyceniem gruntów w Illinois i bieżącymi prognozami zapowiadającymi ulewne deszcze, pojawiło się realne zagrożenie powodziowe.

„To dobra okazja, aby przypomnieć, że wszędzie tam, gdzie pada deszcz, może dojść do powodzi” – powiedziała. „Chcemy, aby wszyscy byli świadomi aktualnych warunków i przygotowani do przestrzegania lokalnych instrukcji i ostrzeżeń pogodowych”.

Rzeczniczka IEMA, Rebecca Clark, zaleciła posiadanie kilku sposobów na otrzymywanie powiadomień i aktualizacji na temat pogody. Dodała, że posiadanie radia pogodowego NOAA jest dobrym pomysłem, zaleciła, aby zaktualizować ustawienia telefonu, aby otrzymywać rządowe powiadomienia alarmowe. IEMA poinformowało, że na telefon obsługujący WEA mieszkańcy będą otrzymywać ostrzeżenia dotyczące możliwości wystąpienia tornad czy powodzi w swojej lokalizacji, nawet podczas podróży. Lokalne radio, telewizja i zewnętrzne sygnalizatory ostrzegawcze to kolejny sposób na uzyskanie informacji.

Urzędnicy zalecają także przygotowanie i posiadanie domowych i samochodowych zestawów awaryjnych. IEMA i National Weather Service opracowały przewodnik na temat przygotowania się na zimę, który jest dostępny na stronie: ready.illinois.gov.