Stan zmienia przepisy, rodzice zaniepokojeni
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Illinois State Board of Education jest w trakcie zmiany przepisów dotyczących stosowania w szkołach pokoi izolacji i fizycznego unieruchamiania uczniów. Działania zostały podjęte po tym, jak raport z ubiegłego miesiąca ujawnił dziesiątki tysięcy przypadków, kiedy dzieci zamykane były w odosobnionych pomieszczeniach w placówkach edukacji w całym stanie. 

Po dochodzeniu przeprowadzonym przez Chicago Tribune i ProPublica, które ujawniło szokujące dane, stan szybko wstrzymał możliwość stosowania tych praktyk, ale niektóre szkoły i rodziny twierdzą, że była to bardzo gwałtowna reakcja, a decyzja wpływa na ich dzieci i uczniów.

Suzanne Mitchell z Fox Lake mówi, że jej 18-letni syn Joey cierpi na ciężką formę autyzmu. Jest niewerbalny, nie może samodzielnie korzystać z łazienki i codziennie podróżuje prawie 90 minut w obie strony, aby dostać się do swojej szkoły w miejscowości Lisle, Giant Steps. Kobieta twierdzi, że jej rodzina naprawdę ceni opiekę, którą otrzymuje w szkole, dodając, że kiedy 18-latek się zdenerwuje, nie jest w stanie powiedzieć o tym, co jest nie tak, ale może stać się agresywny i potrzebuje przestrzeni dla siebie, aby móc się wyciszyć. 

„Mam maty gimnastyczne w jego sypialni, aby mógł w nie bić w takich sytuacjach. Właśnie tego potrzebuje, to jest jego problem sensoryczny, kiedy jest zdenerwowany, musi uderzać. Bije łokciami, kopie i robi różne rzeczy. To pomaga mu się uspokoić” – powiedziała.

Mitchell twierdzi, że ufa szkole syna, że w razie potrzeby odpowiednio wykorzysta takie przestrzenie. W Giant Step znajduje się kilka takich pomieszczeń dla uczniów. Mają one około 10 na 15 stóp i 8.5 stopy wysokości. Posiadają one duże okna, dzięki którym można pilnować znajdującego się w środku dziecka.

Pracownicy Giants Steps twierdzą, że pokoje te były niezwykle przydatne, a potrzeba stosowania izolacji dotyczy to tylko około 15% uczniów, z których wszyscy są w spektrum autyzmu. Nowe przepisy stanowe, wymagające od osoby dorosłej przebywania w pokoju z uczniem, sprawiają, że poradzenie sobie z dzieckiem w sytuacji kryzysowej jest znacznie trudniejsze.

„To trudne i trochę mylące dla niektórych naszych uczniów” – powiedziała Jen Brown, kierownik szkoły średniej. „Nauczyliśmy ich, że gdy znajdą się w tym pomieszczeniu, mają tę przestrzeń tylko dla siebie. Mają zachowaną prywatność i możliwość zastosowania swojej uspokajającej rutyny i strategii radzenia sobie w takiej sytuacji. Teraz mówimy im, że mogą robić te wszystkie rzeczy, ale różnicę stanowi fakt, że ktoś będzie im towarzyszył. Stwarza to niebezpieczne sytuacje, w których uczeń może być nadal agresywny fizycznie wobec dorosłych znajdujących się w tym samym pokoju”.

Tymczasowy zakaz korzystania z pomieszczeń izolacji wygasa w kwietniu. W tej chwili otwarty jest okres publicznego komentowania proponowanych zmian.

Zgodnie z nowymi przepisami, pokoje odosobnienia mogłyby być wykorzystywane, gdy istnieje wyraźne zagrożenia bezpieczeństwa i spróbowano innych metod, a nie jako forma kary.

Drzwi muszą pozostać otwarte, a przeszkolony dorosły musi znajdować się w pomieszczeniu z uczniem.

Przepisy zakazują również unieruchamiania ucznia, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych. Wyjaśniają one również wymagania dotyczące corocznych szkoleń i powiadamiania rodziców po każdym tego typu incydencie.

„Doskonale rozumiem sytuacje, gdy dziecko emocjonalnie potrzebuje spokojnej przestrzeni, aby móc się uspokoić i zastosować strategię deeskalacji” – powiedziała dr Carmen Ayala, z Illinois State Board of Education. „Ale umieszczenie dziecka w odosobnionym pokoju, ponieważ nie przestrzega zasad lub nie stosuje się natychmiast do wydanych poleceń, jest działaniem całkowicie nieodpowiednim”.

Stowarzyszenie reprezentujące administratorów edukacji specjalnej oświadczyło, że podczas dochodzenia wyraźnie wskazano na pewne rażące nadużycia w kwestii stosowania pomieszczeń izolacji, niektóre szkoły pracują z dziećmi, które mają duże potrzeby w momencie, gdy personel edukacji specjalnej i dostępne zasoby są ograniczone.

Monitor