----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

18 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Stany Zjednoczone zatwierdziły w piątek stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19 firm Pfizer i Moderna u dzieci od szóstego miesiąca życia - poinformowała amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Dotychczas była to jedyna grupa, która nie kwalifikowała się do szczepienia przeciwko COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory szczepionka firmy Pfizer była dopuszczona od piątego roku życia, a Moderny - od 18. roku życia. Po decyzja FDA około 17 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat kwalifikuje się teraz do szczepień przeciwko Covid-19.

"Wielu rodziców, opiekunów i lekarzy czekało na szczepionkę dla małych dzieci, ta akcja pomoże je ochronić przed hospitalizacją i zgonami" - napisał w komunikacie prasowym szef FDA Robert Califf.

„Korzyści wyraźnie przewyższają ryzyko”

Zgodnie z zezwoleniem FDA, szczepionka Moderny może być podawana w dwóch dawkach podstawowych - po 25 mikrogramów każda, niemowlętom i dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Starszym dzieciom w wieku od 6 do 11 lat podaje się dawki 50 mikrogramów. Szczepionka Pfizer/BioNTech może być teraz podawana w trzech dawkach podstawowych, po 3 mikrogramy każda, u niemowląt i dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Doradcy FDA ds. szczepień poinformowali, że korzyści płynące z podawania szczepionek niemowlakom i najmłodszym dzieciom przewyższają ryzyko i że szczepionki są przez nie „dobrze tolerowane”.

„Korzyści zdają się wyraźnie przewyższać ryzyko, szczególnie w przypadku małych dzieci, które mogą być w przedszkolu lub w zbiorowej opiece nad dziećmi” – powiedział członek komitetu Oveta Fuller, profesor nadzwyczajny mikrobiologii i immunologii na University of Michigan Medical School. szczepionka Moderna. Na podstawie przeprowadzonych dotąd badań nie wykryto jakichkolwiek nowych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa stosowania szczepionki obu firm. Skuteczność u dzieci w wieku do piątego roku życia sięgnęła ponad 80 proc. w okresie, kiedy dominował bardziej zakaźny wariant Omikron. Eksperci z FDA nie odnieśli się do kwestii dopuszczenia szczepionki Johnson&Johnson dla najmłodszych.

Eksperci mają obawy

Wielu ekspertów ds. zdrowia publicznego obawia się, że chociaż szczepionki przeciwko Covid-19 są obecnie dopuszczone dla młodszych grup wiekowych, to rodzice tych dzieci mogą nie decydować się na szczepienie swoich pociech. Wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych obserwuje się już powolne przyjmowanie szczepionek przeciwko Covid-19 – proces idzie gorzej niż zakładali to epidemiolodzy.

„Posiadanie opcji szczepień dla najmłodszych dzieci jest bardzo ważne, jednak zaobserwowaliśmy stosunkowo niski poziom absorpcji szczepionek przeciw Covid u dzieci w wieku od 5 do 12 lat, dlatego obawiam się, że absorpcja u najmłodszych dzieci poniżej 5 lat może być również niższy, niż byśmy sobie życzyli– powiedział w środę CNN dr Dan Barouch, dyrektor Centrum Badań nad Wirusologią i Szczepionkami w Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. W listopadzie ostatnią grupą, która kwalifikowała się do szczepienia były dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Według CDC tylko 29% tej grupy jest w pełni zaszczepiona dwudawkową szczepionką podstawową w Stanach Zjednoczonych.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----