Ten stan chroni małżeństwa homoseksualne
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nevada została pierwszym stanem w USA, który prawnie – konstytucyjnie zdecydował się na ochronę małżeństw jednopłciowych - homoseksualnych. Tamtejsi ustawodawcy po przeprowadzonym referendum zmienili zapisy konstytucji. Na nowo została zdefiniowane m.in. małżeństwo – nie jest to już wyłącznie związek kobiety i mężczyzny.

„To bardzo dobrze, że pozwoliliśmy zdecydować wyborcom. Ludzie tak powiedzieli, nie prawnicy czy ustawodawcy. To demokracja bezpośrednia - tak zawsze to powinno wyglądać” – mówi aktywista Chris Davin, przewodniczący Equality Nevada.

Nevada od kilkunastu lat próbuje zerwać z konserwatywnym rysem. W 2009 roku zalegalizowano tam związki partnerskie, a pięć lat później uznano zakaz małżeństw homoseksualnych za nielegalny. Także na szczeblu federalnym zaszły zmiany. W 2015 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że stanowe zakazy zawierania małżeństw jednopłciowych są nielegalne. Przegłosowane wówczas orzeczenie zabroniło poszczególnym stanom uwzględniania w lokalnym prawie zakazu zawierania związków małżeńskich przez osoby tej samej płci. Radości z decyzji SN nie krył ówczesny prezydent Barack Obama, który twierdził, że to kolejny krok to równouprawnienia i okazania szacunku osobom o innej orientacji seksualnej.

Teraźniejsza decyzja władz Nevady jest symboliczna, jest formalnością wobec wspomnianego orzeczenia SN. Wola mieszkańców w praktyce nie ma większego znaczenia. Miałaby, gdyby Sąd Najwyższy zmienił swoją decyzję i zakazał małżeństw homoseksualnych – właśnie tego szczególnie boją się aktywiści ze względu na konserwatywną większość w składzie sędziowskim SN. W Nevadzie za poprawką do stanowej konstytucji zagłosowało 62% mieszkańców stanu, a o przeprowadzenie referendum zabiegały osoby związane ze społecznością LGBT:

Te liczby pokazują, jak bardzo nasz kraj i stan zmienił się w tej kwestii” - mówi Shannon Minter z National Center for Lesbian Rights.

Nevada ma jeden z najwyższych odsetków osób LGBTQ w kraju. Przed nią są m.in. Waszyngton i Oregon. W niektórych stanach nadal teoretycznie obowiązują zakazy małżeństw homoseksualnych, mimo obowiązującego orzeczenia Sądu Najwyższego. Referendum w Nevadzie odbyło się przy okazji listopadowych wyborów prezydenckich.

fk