----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Burmistrz Lori Lightfoot poinformowała w ubiegłym tygodniu, że pracownicy miejscy, którzy nie zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 w wyznaczonym przez miasto terminie, będą mogli pozostać na swoich stanowiskach po 15 października, jeśli będą poddawać się testom na koronawirusa dwa razy w tygodniu.

Jeszcze 22 września władze Chicago zapowiadały, że nie wycofają się z wprowadzonego wymogu obowiązkowych szczepień pracowników miejskich, których termin upływa 15 października, pomimo intensywnych sprzeciwów ze strony związku zawodowego policji w Chicago i braku porozumień z innymi organizacjami zrzeszającymi pracowników. Na tydzień przed wyznaczonym terminem administracja wycofała się ze wcześniejszych zapowiedzi i poinformowała, że nie będzie karać niezaszczepionych pracowników.

Pracownicy, którzy nie zostali w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19, będą mogli poddawać się testom dwa razy w tygodniu – w swoim własnym czasie i na własny koszt – aż do 31 grudnia, ogłosiła burmistrz.

Większość pracowników, którzy zostaną w pełni zaszczepieni do 15 października, otrzyma jeden dodatkowy dzień wolnego, do wykorzystania przed 30 czerwca. Według biura burmistrz, pracownicy chicagowskiego departamentu policji w Chicago, którzy są reprezentowani przez związek zawodowy, nie otrzymają dodatkowego czasu wolnego. 

Pracownicy miejscy mogą także ubiegać się o zwolnienia z obowiązku szczepień ze względów medycznych lub religijnych, a ich wnioski zostaną rozpatrzone „indywidualnie” przez urzędników miejskich.

Kardynał Blase Cupich poinstruował pastorów w chicagowskiej archidiecezji, aby nie udzielali religijnych zwolnień od wymogu szczepień, twierdząc, iż nie są one poparte naukami kościelnymi ani prawem.

Ostateczny termin zaszczepienia pracowników chicagowskich szkół publicznych upływa 15 października. Pedro Martinez, dyrektor generalny Chicago Public Schools, zapowiedział, że dystrykt nie będzie dyscyplinować pracowników, którzy wykażą się „działaniami w dobrej wierze” i przyjmą co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi w wyznaczonym terminie. Do tej pory około 80% nauczycieli i pracowników dystryktu przedstawiło dowody na to, iż zostali zaszczepieni, pomimo początkowych problemów technicznych z portalem internetowym. Około 1,000 zwolnień zostanie przyznanych z powodów medycznych lub religijnych – zapowiedział Martinez.

jm