----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

21 października 2020

Udostępnij znajomym:

W parafii pw. św. Konstancji uroczyście celebrowana była 42. rocznica wyboru arcybiskupa krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. 16 października wierni tej parafii zgromadzili się w świątyni na mszy dziękczynnej, a następnie modlili się przy pomniku Jana Pawła II.

Mszę świętą odprawił wikariusz miejscowej parafii ks. Franciszek Florczyk w asyście administratora parafii ks. Pawła Barwikowskiego. W wygłoszonym kazaniu duchowny nawiązał do własnych przeżyć związanych z momentem wyboru Jana Pawła II. Jako kleryk krakowskiego seminarium 42 lata temu był lektorem podczas mszy świętej pożegnalnej, którą ówczesny metropolita krakowski odprawił przed wyjazdem na pogrzeb Jana Pawła I i konklawe.

„42 lata temu o godzinie 5:30 po południu byliśmy zgromadzeni na modlitwie przed kolacją w kaplicy krakowskiego seminarium pod Wawelem. Jeden z kolegów, diakon Tomek, który miał tę odwagę, żeby się trochę wyłamać z regulaminu i nie zejść na modlitwę, aby na francuskojęzycznej stacji radiowej słuchać najnowszych wieści z konklawe, wbiegł na salę i z entuzjazmem wykrzyczał: „Nasz kardynał jest papieżem”. Było nas na tej sali chyba ponad czterystu. Jakby nas ktoś podłączył pod wysokie napięcie spontanicznie zaśpiewaliśmy „Te Deum laudamus”. Po kolacji wyszliśmy wszyscy na ulicę. Stawały tramwaje, ludzie pytali co to się stało? Klerycy krzyczeli „Nasz kardynał jest papieżem”. Rozległ się głos dzwonu Zygmunta. Taki to był wybór. Wszyscy byli poruszeni słowami, które usłyszeliśmy po tych oznajmiających, że mamy papieża, kiedy Jan Paweł II pełen pokory powiedział: 'Otwórzcie na oścież drzwi waszych serc i umysłów Chrystusowi. Nie lękajcie się'. Słowa te towarzyszyły mu przez cały pontyfikat, gdy docierał z Jezusem do wszystkich zakątków świata”.

Po mszy wierni z zapalonymi zniczami spotkali się przy pomniku św. Jana Pawła II. Zgromadzeni zaśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego oraz „Maryjo Królowo Polski”. Po modlitwie księża podziękowali członkom Klubu Polonia za inicjatywę i zrealizowanie pomysłu upamiętnienia Ojca Świętego poprzez wzniesienie pomnika.

Autorem wykonanego ze spiżowego brązu pomnika papieża jest prof. Zdzisław Dźwigaj z Krakowa. Monument ma 2.2 metra wysokości. Jest ustawiony na cokole o wysokości 70 centymetrów. Wokół postumentu znajdują się inskrypcje. Sama figura waży tysiąc funtów. Koszt monumentu wraz z wykonaniem infrastruktury budowlanej na miejscu wyniósł 43 tysiące dolarów. Środki pochodzą z imprez charytatywnych organizowanych przez klub na przestrzeni ostatnich paru lat. 16 sierpnia pomnik poświęcił były proboszcz tej parafii, a obecnie ordynariusz diecezji w Springfield ks. biskup Tomasz Paprocki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----