Wizyta konsula
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W związku z pandemią w wielu polonijnych szkołach nauka prowadzona jest drogą internetową. Są jednak placówki, w których nauczanie prowadzone jest tradycyjnie, jak chociażby w szkole im. gen. Władysława Andersa, im. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Oak Lawn, w której na zaproszenie dyrektora Marka Adamczyka wizytę złożył wicekonsul RP w Chicago Piotr Semeniuk. Okazją do spotkania był obchodzony Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Wicekonsul Semeniuk odwiedził kilka klas, gdzie zapoznał się z pracami dzieci, wysłuchał ich śpiewu i odpowiadał na pytania dotyczące nauczania i pracy polskiej placówki konsularnej. Z okazji wizyty i celebrowanego Dnia Dwujęzyczności uczniowie przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Zdobywca wyróżnienia w XXI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim o Janie Pawle II – Benjamin Slysnus z zerówki – zaprezentował swój zwycięski utwór. Dla przedstawiciela polskich władz zagrali i zaśpiewali również utalentowani uczniowie i absolwenci szkoły. Wystąpili Kevin Wenc i Patryk Wasik z klasy 6b oraz Jessica Wenc z klasy drugiej liceum. Niezwykłym wokalnym talentem popisał się absolwent szkoły Alan Królikowski, który przy akompaniamencie Karola Turbiarza urzekł wszystkim swoim pięknym śpiewem. Nie obyło się bez spotkania i rozmów z nauczycielami oraz zarządem szkoły. Dużo czasu poświęcono oczywiście na omówienie regulacji związanych z funkcjonowaniem szkoły w okresie epidemii koronawirusa i perspektyw nauczania w następnych tygodniach.

Dzień Dwujęzyczności jako święto dwóch kultur i dwóch języków celebrowano w tym roku pod hasłem „Jesteśmy razem”. Placówka została ustrojona polskimi symbolami narodowymi. Przygotowano wystawę strojów regionalnych. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali projekty związane z dwujęzycznością – były plakaty, rysunki, piosenki, gry i skecze. Na platformie internetowej z uczniami starszych klas spotkał się Daniel Pogorzelski, historyk i znawca chicagowskiej Polonii. Cieszy fakt, że coraz więcej uczniów i rodziców dostrzega, jakie ogromne zalety i szanse niesie ze sobą bycie dwujęzyczną osobą.

„Polonijne szkolnictwo znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji, dlatego takie wizyty są dla nas ogromnym wsparciem. Bardzo się cieszę, że konsul Semeniuk zaszczycił nas swoją obecnością” – powiedział na zakończenie wizyty dyrektor szkoły Marek Adamczyk. Przedstawiciel polskiego rządu dodał natomiast, że była to jego pierwsza wizyta w polonijnej szkole od czasu wybuchu pandemii.

Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Oak Lawn została założona 1974 roku. Lekcje nadal prowadzone są w trybie stacjonarnym, w każdy piątek od 16:30 do 20:30.

Tekst: Andrzej Baraniak