----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

30 października 2020

Udostępnij znajomym:

22 października w siedzibie oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 4147 N. Harlem w Norridge otwarta została wystawa poświęcona historii trzeciomajowych parad w Chicago. Na ekspozycji pod tytułem „Przeżyjmy to jeszcze raz” zaprezentowanych zostało 18 plansz z kilkuset zdjęciami obrazującymi parady w ciągu minionych trzech dekad. W kilku działach tematycznych pokazani zostali gości honorowi, marszałkowie, królowe majowych przemarszów, prowadzący, szkoły, harcerze, organizatorzy, organizacje polonijne oraz widzowie.

Wystawa zorganizowana została wspólnie z Naszą Unią przez Związek Klubów Polskich przy wsparciu Konsulatu RP i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Pokazywana będzie w oddziałach PSFCU na terenie aglomeracji chicagowskiej oraz jej nowojorskiej centrali. Końcowym akordem będzie ekspozycja w siedzibie ZKP przy 5835 W. Diversey.

Gościem honorowym otwarcia w gronie kilkunastu gospodarzy okolicznych miejscowości i polityków obecna była skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, laureatka tytułu „Przyjaciel Polonii” oraz zastępca konsula generalnego, konsul RP Małgorzata Bąk-Guzik. Przybyłych powitali gospodarze – prezes ZKP Jan Kopeć w towarzystwie członka Rady Dyrektorów Unii Bogdana Ogórka oraz szefowej miejscowego oddziału Anny Czarneckiej-Hebal, rzeczniczki prasowej ZKP Łucji Mirowskiej-Kopeć i red. Małgorzaty Ptaszyńskiej. Zorganizowana w dobie pandemii ekspozycja jest pokłosiem wirtualnej wystawy składającej się z kliku tysięcy fotografii nadesłanych przez fotoreporterów oraz uczestników dotychczasowych parad. Okolicznościowy program artystyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II przygotowali członkowie Teatru Ludowego „Rzepicha”.

„Oglądając te zdjęcia wspominam paradę z ubiegłego roku i lat poprzednich. Niestety, pandemia pokrzyżowała wszystkim szyki. Liczę głęboko na to, że w roku przyszłym wszyscy spotkamy się w centrum Chicago na kolejnej paradzie. Ogromne gratulacje i podziękowania dla Związku Klubów Polskich za to co robią i za dzisiejszą wystawę również. W tym miesiącu Dziedzictwa Narodowego dbają o tę tradycję, o kulturę, o historię i robią co mogą, żeby te wspomnienia o paradzie były ciągle żywe” – powiedziała konsul Małgorzata Bąk-Guzik.

Ekspozycję w Norridge będzie można oglądać jeszcze przez tydzień. Kolejnym punktem prezentacji będzie siedziba Unii w Bridgeview.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----