Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Amerykanie otrzymali w ubiegłym miesiącu 5.2 miliarda automatycznych połączeń, tzw. robocalls. Udział Chicago wyniósł 36 milionów.

Podejmowane wysiłki i nowe technologie mające na celu ograniczenie liczby połączeń nie są tak naprawdę w stanie powstrzymać wielu z nich.

Konsumenci nienawidzą robocalls. Niektóre z nich są legalne i zgadzamy się na ich otrzymywanie, np. kiedy dzwoni farmaceuta, lekarz lub bank z przypomnieniami o receptach, badaniach czy stanie konta. Ale większości pozostałych nie chcemy otrzymywać i nigdy się na nie nie godziliśmy.

Wystarczy zarejestrować się w jakimkolwiek konkursie, stronie hotelowej, ulubionej organizacji charytatywnej i wielu innych miejscach, a Twój numer telefonu znajdzie się w bazie danych, z której może zostać udostępniony, sprzedany lub po prostu skradziony.

Chad Gough jest ekspertem w firmie 4Discovery i mówi, że większość robocalls pochodzi zza oceanu.

„Mogą dzwonić do tysiąca osób jednocześnie” – powiedział, dodając, że łatwo sprawić, aby numer, z którego przychodzi połączenie, wyglądał na lokalny.

„Bardziej prawdopodobne jest, że odbierzesz, jeśli zobaczysz znajomy numer” – powiedział Gough.

Można także kupić listę numerów telefonicznych. Dziennikarze opisujący problem wybrali kod pocztowy 60615. Za 79 dolarów otrzymali ponad 10,000 numerów. Po wykonaniu telefonów do kilku osób, udało się dodzwonić do osoby, która odebrała.

Dziennikarka Dorothy Tucker wyjaśniła, kim jest i dlaczego dzwoni oraz jak zdobyła numer swojego rozmówcy. Mężczyzna nie krył zdenerwowania. „Czuję, że moje prawa zostały naruszone. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że mój numer znajduje się na liście Do Not Call. To nie w porządku, że jesteście w stanie zdobyć mój numer” – powiedział.

Federalna Komisja ds. Handlu zarządza rejestrem Do Not Call. Ma to uniemożliwić telemarketerom dzwonienie na twój telefon komórkowy bez twojej zgody, ale nie przynosi to pożądanych rezultatów.

„Obecni telemarketerzy, którzy przestrzegają prawa, nie będą do ciebie dzwonić, więc otrzymasz mniej połączeń telefonicznych” – poinformował Todd Kossow, dyrektor regionalny Federal Trade Commission.

Mniej połączeń to wciąż miliardy, ponieważ mniej więcej jedna trzecia automatycznych połączeń pochodzi z legalnych firm, które walczą o prawa do dzwonienia pod dane numery. Wiele znanych firm znajduje się na liście 50 głównych robocallers, w tym Capital One, Citibank, Kohl’s, Apple, Amazon i AT&T.

Margot Saunders, starszy radca prawny w National Consumer Law Center prowadzi walkę przeciwko robocalls i mówi: „Federalna Komisja Komunikacji (Federal Communication Commission – FCC) ma prawo wydawania przepisów i interpretacji, które mogą powstrzymać wiele z tych połączeń, może nawet większość”. Więc dlaczego tak się nie dzieje? Saunders twierdzi, że FCC znajduje się pod presją ze strony firm, aby rozluźnić przepisy w tym zakresie.

„Jeśli FCC faworyzuje firmy, problem tylko się pogorszy” – twierdzi Saunders. „Jeśli stanie po stronie konsumentów, możemy zauważyć poprawę w tym zakresie”.

FCC twierdzi, iż bada opinię publiczną przed podjęciem konkretnych działań w tej sprawie.

W międzyczasie agencja promuje nową technologię pod akronimem Shaken Stir.

Shaken Stil pozwala operatorom zweryfikować połączenie, zanim telefon zadzwoni, aby upewnić się, że dzwoni prawdziwa osoba, a połączenie nie jest oszustem wykorzystującym twój numer telefonu.

T-Mobile wdrożyło już weryfikację dzwoniącego i ostrzeżenia przed automatycznymi połączeniami „Scam Likely”. Trzynaście innych firm obiecuje, iż to zrobi.

FCC zażądało, aby wszyscy dostawcy usług przyjęli system do listopada 2019 roku.

Co się stanie, jeśli odmówią? Przez e-mail rzecznik FCC „odmówił spekulacji”, ale dwa dni później przewodniczący FCC wydał komunikat prasowy z informacją, iż agencja „rozważy interwencję regulacyjną”.

FCC ma wydać nowe orzeczenie wyjaśniające prawo ochrony konsumentów, ale nie wiadomo, kiedy ma się ono pojawić. Rzecznik poinformował, że wciąż prowadzone jest badanie opinii publicznej w tej kwestii.

 

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location