Paszport covidowy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Epidemia koronawirusa spowodowała duże utrudnienia w transporcie międzynarodowym, chodzi przede wszystkim o przestrzeń powietrzną. Samoloty latają, ale w większości krajów obowiązują restrykcje w związku z dużą liczbą chorych na koronawirusa. Pasażerowie muszą pokazywać aktualne, negatywne wyniki testów, a te dokumenty są wydawane w różnych formach, w różnych językach i nierzadko wykonywane przez niecertyfikowane laboratoria.

Ten problem ma rozwiązać paszport covidowy - „CommonPass”. To najnowszy projekt Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i Fundacji Common Projects. Międzynarodowe podróże mając być dzięki niemu łatwiejsze, czyniąc je też dużo bardziej bezpiecznymi. Dokument będzie miał formę cyfrową, w której zapisane będą najnowsze badania danego podróżnika, a co ważne – do danych nie będą miały osoby niepowołane.

W samym paszporcie znajdą się tylko i wyłącznie wyniki badań wykonanych w certyfikowanych laboratoriach na całym świecie, które następnie zostaną wgrane do elektronicznego systemu. Podróżny będzie musiał wypełnić formularz bezpieczeństwa właściwy dla kraju, do którego będzie miał zamiar się udać. Program automatycznie wygeneruje specjalny kod QR, który zeskanują służby bezpieczeństwa w docelowym porcie lotniczym. Oprócz tego urzędnicy imigracyjni pobiorą też z paszportu wszystkie niezbędne dokumenty w odpowiedniej formie, we właściwym języku. Ma to przede wszystkim ułatwić i skrócić procedury. 

Testy już się rozpoczęły, a z covidowego paszportu niebawem będą mogli skorzystać pierwsi chętni pasażerowie. Nowatorskie rozwiązanie przetestują klienci Cathay Pacific Airways i United Airlines podróżujący na trasach między Hongkongiem i Singapurem, jak również Londynem i Nowym Jorkiem. Ocena nowego systemu będzie należała to władz poszczególnych państw, które są i będą w przyszłości zaangażowane w projekt – jego twórcy chcą jak najszybciej rozszerzyć siatkę połączeń i listę partnerskich krajów.

„Amerykański Urząd Ceł i Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protecon) chce być częścią projektu, mającego na celu odbudowanie zaufania do podróży lotniczych. W związku z tym chętnie włączyliśmy się we współpracę z partnerami z branży lotniczej i agencjami federalnymi w celu testowania tzw. paszportu covidowego” – mówi agent Diane Sabano z CBP.

FK