----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 sierpnia 2021

Udostępnij znajomym:

Na spore podwyżki cen gazu powinni przygotować się mieszkańcy Chicago. Jeszcze w tym roku zapłacą oni w sumie średnio o $170 więcej niż w roku poprzednim.

Przewiduje się, że średnia roczna opłata za gaz w Chicago zamknie się w grudniu sumą $1,350. To o 170 dolarów więcej niż w zeszłym roku. W przyszłym cena może być jeszcze wyższa.

Te $1,350 to średnio $112 miesięcznie, znacznie przewyższające dotychczasową, średnią opłatę w wysokości $90, jaką mieszkańcy Chicago uiszczali przez kilka ostatnich lat.

Winę za to w dużej mierze ponoszą wyższe ceny gazu ziemnego, wciąż zaburzony sytuacją pogodową sprzed pół roku rynek w Teksasie, a także - a może przede wszystkim - rosnące koszty ogromnego programu restrukturyzacji sieci przesyłowej Peoples Gas.

Historycznie niskie ceny gazu ziemnego pozwalały utrzymywać przez kilka lat średnie rachunki w mieście poniżej $100, mimo że dodatkowe opłaty związane z dostarczaniem gazu do domów i mieszkań stale rosły. Koszt samego gazu, który Peoples Gas sprzedaje mieszkańcom Chicago bez podatków i narzutów, stanowił do tej pory około jednej czwartej rachunków za ogrzewanie gospodarstw domowych. Reszta to dodatki.

W pierwszej połowie 2021 r. koszty gazu odpowiadały za 30 procent opłat, a obecnie ceny są dwukrotnie wyższe niż o tej porze zeszłego roku. Ponadto przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, w tym Peoples Gas, stopniowo przerzucały na klientów wyśrubowane koszty paliwa z lutego, gdy w wyniku załamania pogody sparaliżowana została produkcja gazu w Teksasie i innych rejonach południa. Rzeczniczka Peoples Gas mówi, że firma zakończy zbieranie należności wyrównujących ten koszt na początku 2022 r.

Dopłata, którą Peoples Gas co miesiąc dolicza do rachunków mieszkańców Chicago w celu pokrycia wydatków związanych z infrastrukturą, wynosi obecnie $13 miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. W tym roku łączna suma tylko tego jednego dodatku wyniesie więc co najmniej 150 dolarów. W zeszłym roku było to 131 dolarów.

Ze względu na rosnące obawy o przystępność cenową ogrzewania, gubernator wezwał wcześniej do zniesienia tych dopłat w projekcie ustawy o energii, która utknęła w Springfield w martwym punkcie. Jednak nowa wersja rozpatrywana obecnie przez legislaturę nie zawiera już tych propozycji z powodu sprzeciwu związków zawodowych, których członkowie korzystają na realizacji projektów infrastrukturalnych Peoples Gas. Zgodnie z planem dopłaty te mają wygasnąć w 2023 r.

Rekordowe zyski

Mimo że firmy użyteczności publicznej, w tym Peoples Gas, którego właścicielem jest WEC Energy Group z siedzibą w Milwaukee, nie zarabiają na sprzedaży gazu, dzięki podwyżkom wszelkich dodatków do rachunków zarobiły rekordowe sumy.

rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----